Üroloji Hastalıkları

Ürolojik hastalıklar arasında idrar yolları, böbrekler, mesane, penis, testis, prostat rahatsızlıkları, infertilite ve impotans konuları yer alır. Üroloji kadın ve erkek ayırt etmeksizin idrar yolları ve organları konusunda rahatsızlıkları inceler ve tedavi eder. Erkek üreme organları alanındaki rahatsızlıkları tedavi eden bilim dalı yine ürolojidir. Erişkin hastalıklarının yanı sıra çocuk hastalıklarıyla da ilgilenen bir bilim dalıdır. Üroloji hastalıkları erkek çocuklarda doğuştan gelen rahatsızlıklar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, gece yatağa ıslatma, sünnet operasyonu gibi çeşitli alana hizmet eder.

Üroloji uzmanı açık ameliyatların yanı sıra modern teknolojik yöntemlerle de çalışır.

Prostat

Erkeklerin idrar kesesi altında bulunan, idrar kesesini saran salgı bezi prostat olarak adlandırılır. 50 yaşın üzerindeki erkeklerde prostat büyümesi hastalığı, en sık karşılaşılan hastalıklardan biridir. Hastalığın belirtileri çok sık idrara gitme ama idrarı tam boşaltamama olarak görülür. Tedavisi yapılmadığında idrar yollarında tıkanma ve böbrek yetmezliği rahatsızlıklarına yol açar.

Böbrek-İdrar Yolu Taşları

Böbrek taşı idrarda çözünen maddelerin çökmesi sonucunda sert birikinti parçacıkları oluşmasıyla görülür. Çözünen maddenin idrarda çok fazla sayıda bulunmasıyla taş ortaya çıkar.  Üroloji rahatsızlıklarından olan böbrek ve idrar yolu taşı oluşmasında kesin bir neden yoktur. Erkeklerde kadınlara göre daha yaygın görülür. Belirtileri kanlı idrar, ağrı, kusma, bulantı, ateştir. Böbrek iltihabına neden olabilir.

Varikosel

Yumurtalıkların çevresinde bulunan toplardamar ağında genişleme ve kanın geriye gitmesi vartikosel olarak adlandırılır. İnfertil erkeklerde görülme oranı yüzde 40’ken, genel olarak görülme sıklığı yüzde 15’tir. Hastalığın belirtisi testiste ve kasıkta ağrı olarak görülür. Bazı kişilerdeyse hastalık belirti göstermeyebilir. Vartikosel sperm kalitesini olumsuz yönde etkiler, sperm üretimini azaltır ve böylece infertiliteye (kısırlığa) yol açar.

İdrar Torbası İltihabı

Bakteri ve virüs nedeniyle mesanenin (idrar torbasının) iltihaplanması hastalığıdır. Üroloji hastalıklarından idrar torbası iltihabına sistit de denilmektedir. Bacak arasında, karın bölgesi ve karnın alt kısmında ağrı hissedilir. Hasta çok sık idrar yapma ihtiyacı duyar. İdrar yapma ihtiyacı karşılandıktan sonra mesanede ağrı hissedilir. Belirtiler arasında kanlı idrar ve idrar yollarında yanma da vardır. İdrar torbası iltihabı hastalığı yaşayan kişi sıcak su torbasından yararlanabilir.

Bize Sorun!

Üroloji Hastalıkları konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

4 Comments

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
bbdeneme
Böbrek Kumu Belirtileri

Böbrek kumu ile böbrek taşı arasındaki fark, büyük veya küçük olmasıdır. Böbrek kumu adından da belli olduğu gibi ufak kum...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi