UPJ Nedir UPJ Darlığı Nedir ?

UPJ Nedir ?

Böbreklerin en önemli görevi kanı filtreleyip, atık maddeleri ve vücuttaki fazla tuzları oluşturduğu idrar ile dışarı atmaktır. Böbreklerin oluşturduğu idrar ilk önce böbreğin içindeki küçük ve sonra da büyük toplayıcı kanallardan idrarın toplandığı havuza yani Pelvis Renalis’e gelir. Daha sonra üreter ile mesaneye (idrar kesesi) bir müddet depolanması için iletilir. Pelvis ile üreterin birleştiği noktaya da UPJ (URETERO PELVIK JUNCTION) denir(Türkçe olarak da “BİLEŞKE” diye adlandırılır).

UPJ Darlığı Nedir ?

Özellikle başta çocukluk çağında meydana gelen, böbrekteki pelvis yani havuz ile üreter arasındaki geçiş noktasında idrarın taşınması esnasında darlık sonucu idrarı dışarıya atamama sorunu olmaktadır. Buna da bileşke darlığı yani UPJ DARLIĞI denir.
İdrarın iletilememesinden dolayı, idrar böbrek havuzundan birikir ve pelviste hidronefroz yani pelviste genişleme meydana gelir. Bu durum zamanla böbrek fonksiyonlarının azalmasına daha da ileri zamanlarda böbrek fonksiyonlarının tamamen yitirmesine sebep olur.

UPJ darlığı en çok görülen nedenlerinden biri doğumsal olarak bileşkedi kas hücrelerinin tam anlamıyla gelişmemesidir. Bu ortalama 1500 çocukta 1 görülmektedir. Anne karnındayken böbrek gelişme döneminde başlayan bu daralma günümüz teknolojisinde anne karnındayken yapılan ultrasonografi çekimlerinde tespit edilebilmektedir.

Erişkin yaşlarda daha az sıklıkla görülsede, böbrekte meydana gelen taşa bağlı ağrılarla da kendini göstermektedir. Bu ağrılar belirli aralıklarla olabileceği gibi yan ve bel ağrıları şeklindede görülebilir. Bazı durumlarda da kişi su yada sıvı tüketmesi sonucu ağrı artabilir.

 

Bize Sorun!

UPJ Nedir UPJ Darlığı Nedir ? konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

10 Comments

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi