UPJ Darlığı Ameliyatı Laparoskopik Pyeloplasti

Açık pyeloplasti ameliyatları diğer böbrek ameliyatlarındaki gibi kaburga altından sağda veya solda olmak üzere diğer kapalı ameliyatlara göre daha büyük bir cerrahi kesisi olmaktadır. Yaklaşık 2 ile 3 saat arası süren açık ameliyatların başarı oranı %95 civarındadır. Hastane kalkış süresi ise ameliyat sonrasında hastanın yaşına ve yerleştirilen drenaj hortumlarına göre değişmektedir.

Son yıllarda açık ameliyatlar yerini kapalı ameliyatlara bırakmıştır. Laparoskopik cerrahi tekniği ile pyeloplasti ameliyatları yapılmaktadır. Açık pyeloplasti ameliyatında uygulanan method laparoskopik tekniğinde de aynen uygulanır. Buradaki en büyük avantajlardan biri de hastaya büyük bir cerrahi kesimin yapılmamasıdır. Bu teknikte hastaya sadece 3 veya 4 ufak delikten vücut içine girilerek tedavi uygulanır. Bu teknikle yapılan ameliyata “Laparoskopik Pyeloplasti” denir. Yine kapalı pyeloplastide olduğu gibi ameliyat süresi 2 yada 3 saat olup, başarı şansı %95’in üzerindedir ve yine açık pyeloplastiden başka bir farkı da hastanın hastanede kalış süresi 1 veya 2 gündür.

Laparoskopik Pyeloplasti’nin avantajları

* Açık pyeloplasti ameliyatındaki gibi hastada büyük ameliyat kesikleri yapılmaz.
* Daha büyük ve net görüntü eşliğinde ameliyat gerçekleşir.
* Açık ameliyata göre ameliyat sonrası ağrı daha az olur.
* Hastane kalış süresi daha kısadır.
* Hızlı ve kısa sürede iyileşme sağlanır.
* Açık pyeloplastiye göre daha iyi bir kozmetik görünüm olur.
* Çapraz damar net bir şekilde tanısı konur ve tedavi uygulanır.
* Yaklaşık 10 kat daha büyük görüntü eşliğinde ağızlaştırma yapılır.

Bize Sorun!

UPJ Darlığı Ameliyatı Laparoskopik Pyeloplasti konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

3 Comments

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
UPJ Darlığı Neden Olur ?

İdrar borusunun duvarından kaynaklanan sebepler Boruyu oluşturan kasların gelişiminde azalma ve duraklama kollojen lif yapısında değişiklik olması. İdrar borusunun dışından...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi