Taş Düşürme Belirtileri

Böbrekler, yaşamsal faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için, vücuttaki biyokimyasal işlemleri yürüten ve atık maddelerin, vücuttan belirli sistemler vasıtasıyla atılmasını sağlayan organdır. Bunun yanı sıra vücut için gerekli bazı maddelerin belirli oranlarda ayarlanarak, fazlasının atılmasına yardımcı olur. İdrarda çözülemeyen ve atılması mümkün olmayan kristallerin bir araya gelmesiyle görülen böbrek taşı, kişide ciddi ağrılara ve sancılara sebebiyet verir. Böbreklerde toplanan kalsiyum ve benzeri minerallerin üreterden mesaneye geçemeyecek kadar büyük olmaları durumunda böbrek taşı oluşur. Böbrek taşı belirtileri kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir.

Böbrek taşı belirtileri arasında ürperme duygusu, yüksek ateş, deride yapışıklık hissi, çok sıcak ve çok soğuk deri hissi gibi etmenler yer almaktadır. Yüksek ateş, genel olarak böbrek taşının hareket kabiliyetinin kısıtlandığı ve boşaltım sisteminin düzgün çalışamadığı durumlarda gözlemlenir. Bu gibi durumlarda böbrek taşı düşürülmeli ve antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Doktor, alternatif bir tedavi yöntemi de uygulayabilir. Böbrek taşı, bunların yanı sıra yorgunluk, mide bulantısı, kabız ve ishal gibi sağlık sorunlarını da beraberinde getirir.

En Çok Görülen Taş Düşürme Belirtileri

Genel olarak erkeklerde çok büyük sancılara neden olan bu hastalık, kramp ve şiddetli ağrılarla ortaya çıkmaktadır. Böbrek taşı bölgesi genel olarak taşın bulunduğu konumda, sırt bölgesinde veya karın bölgesinde gözlemlenir. Küçük çaplı ağrıların akabinde kasık bölgesine doğru ağrılarda artma meydana gelir. Sancılar ve ağrılar devam ederken bulantı ve kusma da gözlenebilir. Bu ağrıların nedeni ise böbrek taşı düşmesidir. Böbrek taşı atılmaya çalışılırken, idrar yollarını rahatsız eder ve büyük ölçüde tahrişe neden olur. Bu tahriş sonucunda da kanamalar olabileceği gibi, idrarda kan izlerine de rastlanabilir. Şayet taş küçük bir çapta ise kolaylıkla vücuttan atılır. Yanma ve ağrılar bu gibi durumlarda çok nadir gözlemlenir. Taşın konumu mesaneye yakın ise sık sık idrar çıkma, yanma hissi ile karşılaşılabilir. Bu belirtilerle beraber ateş de gözlemlenebilir, bunun sonucu olarak ciddi enfeksiyonlar daha büyük ağrılara sebebiyet verir. Eğer bu belirtilerle karşılaşırsanız, en yakın zamanda uzman doktora görünmelisiniz.

Bize Sorun!

Taş Düşürme Belirtileri konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Üroloji Hastalıkları

Ürolojik hastalıklar arasında idrar yolları, böbrekler, mesane, penis, testis, prostat rahatsızlıkları, infertilite ve impotans konuları yer alır. Üroloji kadın ve...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi