Statik Böbrek Sintigrafisi Raporu

LAPAROSKOPİK PYELOPLASTİ ameliyatı olmadan önce çekilen statik böbrek sintigrafisi raporu.

5 mCi Tc-99m DMSA verilerek 3 saat sonra anterior, posterior, sol-sağ posterior oblik ve sol-sağ anterior oblik pozisyonda statik renal görüntüler alındı.

Her iki böbrek normal anatomik lokalizasyondadır. Sol böbrekte kortikal radyoaktivite tutulumu beklenen düzeyde ve homojendir. Konturları düzenlidir. Sol böbrekte kortikal skar/yer kaplayıcı lezyon ile uyumlu olabilecek hipoaktif/defektif alan izlenmemektedir.

Sağ böbrek normal şekil ve boyutlarda olup kortikal radyo aktivite tutulumu üst polde hafif azalmıştır. Sağ böbreğin konturları düzenli olup kortikal sar yer kaplayıcı lezyon ile uyumlu olabilcek hipoaktif/defektif alan izlenmemektedir.

Böbreklerin toplam kotikal fonksiyona katkı oraın(rolatif split fonksiyon)

Sağ böbrek: %47.68

Sol böbrek: %52.32

Sonuç: Kortikal fonksiyonu normal sınırlardaizlenen sol böbrek.

Kortikal fonksiyonu üst poldeazalmış izlenen sağ böbrek DMSA sintigrafisi.

Bize Sorun!

Statik Böbrek Sintigrafisi Raporu konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

9 Comments

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Bazı Bitkisel Ürünler Böbrek Yetmezliği Yapabilir

Bazı bitkisel ürünlerin böbrekte ciddi reaksiyonlara sebep olduğu gibi, kişinin ufak bir baş ağrısında aktarlardan bilinçsizce aldığı bitkisel ürünlerin birkaç gün...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi