İVP Böbrek Filmi Nasıl Çekilir ?

Böbrek Filmi Nasıl Çekilir,  IVP olarak bilinen böbrek filmi idrar yolları ve çeşitli böbrek hastalıklarının tanısında başvurulan radyolojik bir tetkik türüdür. Böbrek ve idrar yolları karın boşluğunun iç kısımlarında kaldıkları  için ve iç organlar örttüğünden dolayı röntgen filmleriyle görüntülenemezler. Ivp filmi çekilmeden muhakkak basrakların boşaltılması gerekir. Bunun için doktorunuz size bir gün önceden barsaklarınızı boşaltmanız için içeceğiniz ilaçları vermektedir. Bu yüzden randevunuzdan önce doktorunuzun size verdiği talimatları hafiyen uygulamanız, daha verimli bir film elde edilmesi için çok önemlidir.

IVP filminde böbreklerin ve idrar yollarının görüntülenmesi amacı ile damar yolundan kontrastlı ilaç enjekte edilmektedir. İyot içeren bu kontrastlı madde böbreklerden süzüldükten sonra kana karışarak böbrek ve idrar yollarının görüntülenmesini sağlar. Alerjisi bulunan kişilerde çok nadirde olsa bulantı ve vücutta döküntü olabilir.

IVP tetkiki yapıldıktan sonra bu kontrastlı madde bir süre sonra vücuttan atılmaktadır. Az öncede bahsettiğimiz alerjik reaksiyonlar haricinde başka hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Tetkik ortalama 40-45 dakika sürmektedir. Film çekimi tamamlandıktan sonra uzman doktorlar size ivp börek filmiyle ilgili detaylı bir rapor hazırlayacaktır (Örnek rapor için tıklayınız).

IVP Böbrek Filmi İçin Yapılması Gerekenler
  • 10 yaşından küçük çocuklar için herhangi bir hazırlık gerekmemektedir.
  • Tetkikin yapılacağı gününden 2 gün önce diyete başlayınız. Sulu gıdalar tüketmeye çalışınız.
  • Basraklarınızın boşaltılması için doktorunuzun verdiği ilacı talimatlara uygun bir şekilde kullanınız.
  • İlaç içildikten sonra hiçbir şey yemeyiniz.
  • Sabah kalktığınızda yine hiçbir şey yemeden filmin çekileceği hastaneye gidiniz.

Bir önceki yazımız olan “Böbrekler Vücudun Neresindedir” başlıklı makalemizi okumanızı öneririz.

Bize Sorun!

İVP Böbrek Filmi Nasıl Çekilir ? konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

2 Comments

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrekler Vücudun Neresindedir

Böbrekler vücudun neresindedir ? Aslında çoğu kişi böbreklerinin tam olarak yerlerini bilmezler. Böbrekler karın bölgesinin arka kısmında ve her iki...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi