İdrar Yolu Enfeksiyonu Böbreklere Zarar veriyor

Çocukluk çağlarında idrar yolu enfeksiyonu en çok görülen enfeksiyonlardan biridir. Genellikle idrarda kötü koku, bulantı, kusma, ateş ve kabızlıkla belirtilerini gösteren idrar yolu enfeksiyonu, kız çocuklara nazaran erkek çocuklarda ilk 1 yaşında oldukça fazla görülmektedir. Özellikle 0-6 yaş grubunda böbrek fonksiyonlarında kalıcı hasar bırakan idrar yolu enfeksiyonuna anne ve babaların önem vermesi gerekiyor.

Ufak yaşlarda belirtiler daha az olup daha ileri ki yaşlarda belirtiler fazlasıyla kendini göstermektedir. Bunlar idrarda yanma, çok sık tuvalete çıkma, idrarda kan olması gibi belirtiler olabiliyor.  Bu tarz durumlarda derhal bir klinikte tahlil yaptırılması gerekiyor.

Kalıcı Böbrek Hasarı ve Hatta Böbrek Kaybı Olabiliyor

Erkek çocuklarda özellikle ilk 1 yaşında, kız çocuklarda ise tüm yaş gruplarında daha da fazla görülmektedir. Erkek çocuklarda ilk 1 yaşta fazla görülmesinin sebebi sünnet derisi olarak görülüyor. Sünnet olmayan çocukların 100 kat daha fazla idrar yolu enfeksiyonu gelişmektedir. Çocukluk çağlarında geçirilen idrar yolu enfeksiyonu ileri ki yaşlarda böbrek fonksiyonlarında bozukluk ve hatta böbrek kaybı ile sonuçlandığı olabiliyor.

İdrar Yolu Enfeksiyonundan Korunmak İçin ;

Isırgan otu maydanoz suyu gibi bitkilerin bilimsel olarak ıspatı olmasa da faydası olduğu söylenmektedir.

Bilimsel olarak kanıtlanan yaban mersini, idrar yolu enfeksiyonunun azaltmaktadır.

Bebek dönemlerinde küvet ve jakuzi kullanımı kesinlikle olmamalı. Çocuklar yukarıdan aşağıya akan suda banyo yaptırılmalıdır.

Bez bağlanan çocukların altı uzun süre kirli kalmamalı ve hijyenik olarak temizlenmelidir.

En önemli sorunlardan biride 3 ve 8 arası yaş grubundaki kız çocukları, gerek televizyona dalmaları gerek oyuna dalmaları sonucu tuvaleti erteleme alışkanlıklarından vezgeçirilmelidirler. İdrar tutmaları anne ve baba tarafından dikkatle takip edilmeli ve engellenmeli. Alışkanlık devam ediyorsa profesyonel destek alınmalıdır.

Bize Sorun!

İdrar Yolu Enfeksiyonu Böbreklere Zarar veriyor konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

1 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Statik Böbrek Sintigrafisi Raporu

LAPAROSKOPİK PYELOPLASTİ ameliyatı olmadan önce çekilen statik böbrek sintigrafisi raporu. 5 mCi Tc-99m DMSA verilerek 3 saat sonra anterior, posterior,...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi