Çocuklarda Böbrek Reflüsü

Çocuklarda böbrek problemleri arasında en çok karşılaşılan Böbrek Reflüsü‘dür. Tedavi edilmediği takdirde böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilir. Sağlıklı bir kişinin böbrek fonksiyonları, idrarın böbrekten mesaneye doğru ilerlemesini emreder.  Fakat genetik veya anatomik bozukluklarla meydana gelen böbrek reflüsünün, idrarı geriye doğru ittirerek çocuklarda böbrek yetmezliğine yol açabilir.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda, böbrek reflüsünün sebebi tam olarak bilinmediği, genetik yollarla ve doğumsal genetik bozukluklarla ortaya çıktığı söylenmektedir. Ailesinde böbrek reflüsü olan biri var ise, kişinin uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi yararına olabilir. Böbrek reflüsü erken tanısı çoğu zaman konulamamaktadır. Anne karnındaki bebeklerin böbreklerinde genişleme(Bknz: Hidronefroz), ultrason çekimlerinde görüldüğü gibi, ciddi şekilde böbrek reflüsü tehdidi altında olmaktadırlar. Hatta doğumdan sonra bile belirli periyotlarda bebek takip altında olmalıdır.

Kişiye böbrek reflüsü tanısı konulduktan itibaren hastalığın derecesine göre ilaçlı tedavi veya cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Özellikle de böbrek reflüsü tanısı konulan çocuklarda  antibiyotik kullanımına rağmen idrar yolu enfeksiyonu, ateş vb. olması ve böbrek fonksiyonlarına zarar vermesi halinde gerekli tetkikler yapılarak hastaya cerrahi tedavi uygulanır. Bu cerrahi tedavi açık veya kapalı olması. hastanın hastalık derecesine göre değişmektedir.

Size bir önceki yazımız olan “Böbrek Genişlemesi Neden Olur” başlıklı makalemizi okumanızı öneririz.

Bize Sorun!

Çocuklarda Böbrek Reflüsü konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek Genişlemesi Neden Olur ?

Böbreklerin,  kandaki atık maddelerin dışarıya atılmasında ve kanın temizlenmesinde önemli bir rolü vardır. Böbrek genişlemesi veya büyümesi tıp dilinde hidronefroz olarak bilinir....

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi