Böbrekler Vücudun Neresindedir

Böbrekler vücudun neresindedir ? Aslında çoğu kişi böbreklerinin tam olarak yerlerini bilmezler. Böbrekler karın bölgesinin arka kısmında ve her iki tarafında bulunur. Diyaframın altında ve karın boşluğunun arkasındadır.

Böbreklerin Yapısı

Böbrekler birer fasulyeye benzer. Her böbreğin uzunluğu yaklaşık olarak 10 cm’dir. Böbrekler kırmızı ve kahve karışımı üzeri parlak bir kapsülle örtülüdürler.

Böbreklerin Çalışma Şekli

Böbreklerdeki damarların uzunluğu toplam 150 km’yi geçiktir. Evet yanlış duymadınız 150 km dile kolay. Böbrekler milyonlarca nefronun yardımıyla kan plasması buradan geçerken idrar meydana gelmektedir. Nefronların ürettikleri idrar toplama tübüllerine boşaltıldıktan sonra oradan da pelvise ulaşır. Pelvisten sonra da idrar kanalından geçerek sidik torbasına gelir.

Böbreklerin En Önemli Görevleri

Kalbin pompaladığı kanın yaklaşık %25’i böbreklere gelir. Kan, böbreklerde süzüldükten sonra geriye kalan zararlı ve zehirli madde böbreklerden dışarı atılır.

Böbrekler Çalışmazsa Ne olur ?
  1. Böbreklerden geçen kan temizlenmez ve zehirli maddeler vücutta birikmeye başlar.
  2. Kan dolaşımına karışmış zehirli maddelerin dışarıya atılamadığı için tekrar kana karışması.
  3. Böbrekler tamamen bozuldukları takdirde hastanın ölümüyle de sonuçlanabilir.
İnsan Tek Böbrek İle Yaşar Mı?

Sağlam olan tek böbreğin, bütün fonksiyonları stabil bir şekilde çalışıyorsa kişi ömrünün sonuna kadar, yaşam kalitesinde herhangi bir aksaklık olmadan yaşayabilir.

Böbrek Çalışıp Çalışmadığı Nasıl Anlaşılır?
Diabet ile Böbrek Hastalığı Aynı mıdır?

Diyabet yani şeker hastalığı bir pankreas hastalığıdır. Diyabetin teşhisi ise idrar tahliliyle tanısı konulabilir.

Bir önceki yazımız olan “Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları” başlıklı makalemizi okumanızı öneririz.

Bize Sorun!

Böbrekler Vücudun Neresindedir konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek Fonksiyon Testleri

Böbrek fonksiyon testleri aşağıda maddeler halinde verilmiştir. Üre Klirensi Maksimum 1 dakikada temizlenen plazma miktarıdır. Normal olarak 55 ile 75 ml....

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi