Böbrek Yetmezliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Böbrek Yetmezliği Nedir ?

Böbrekler, karın boşluğunun arkasında, omurganın her iki yanında ve bel bölgesinin biraz üzerinde yer alırlar. İnsanlarda iki tane böbrek bulunur; ancak sağlıklı tek bir böbrek de normal bir yaşam sürdürmeye yeterlidir. Her bir böbrek 150-200 gr ağırlığındadır. Böbrekler sağlığın sürdürülmesi ve vücudun iç dengesinin sağlanması için kritik bir rol oynarlar.
Böbrek yetmezliği, böbreğin kanı temizleme işi başta olmak üzere görevlerini tam olarak yerine getirememesidir.

Böbreklerin vücuttaki yeri; omurganın her iki yanında, bel bölgesinin hafif üstünde ve karın boşluğunun arkasında yer alır. İnsanlar anormal bir durum(4 böbrekli doğum vb.) olmadığı sürece 2 böbrekli doğar. Sağlıklı tek böbrek de normal bir yaşam için yeterlidir. Böbreklerin ağırlığı her biri 150-200 gr. ağırlığındadır. Böbrekler gerek vücudun iç dengesini gerek sağlıklı bir vücudun devamlılığı için kritik bir rol oynarlar. Böbrek yetmezliği, böbreklerin kanı temizleme gibi görevlerini yerine getirmemesi durumudur.

Böbrek Yetmezliğine Yol Açan Nedenler

2 çeşit böbrek yetmezliği tipi vardır. Bunlar;

 • Kronik Böbrek Yetmezliği
 • Akut Böbrek Yetmezliği
Kronik Böbrek Yetmezliği

Kronik, uzun sürede gelişen ve “kalıcı” anlamına gelmektedir. Kronik böbrek yetmezliği de böbreklerin kalcı bir şekilde fonksiyonlarının yitirilmesi durumudur. Böbrek normale dönmediği gibi tamamen de iyileşemez. Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda zamanla böbrek yaptığı işlevler giderek bozulur, “Diyaliz” ve “Böbrek Nakli” kaçınılmaz hale gelir.

Akut Böbrek Yetmezliği

Böbrek işlevlerinin ve fonksiyonlarının aniden bozulmasıdır. En çok görülen başlıca sebepler şunlardır.

Böbrek Yetmezliği Olan Kişilerde Beslenme

Böbrek hastaları, diyalize girip girmemesi gözetmeksizin mutlaka diyet yapmalıdırlar. Bunu yaparken de uzaman kişilerin yardımıyla yapmalıdırlar.

Beslenme ve diyet uzmanları, hastanın idrarının miktarına, şeker hastası olup olmadığına, hipertansiyon yani yüksek tansiyon gibi hastalıkların varlığına, boy ve kiloya, kandaki fosfor, potasyum, sodyum vb. değerlere bakarak diyet listesi hazırlarlar.

Ülkedeki bütün diyaliz merkezlerinde zorunlu olarak beslenme ve diyet uzmanları bulunmaktadır. Her hastaya ayrı ayrı diyet hazırlandığı için uzun süreli takip edilirler ve hastalar uzmanların verdiği diyet listelerine mutlaka uymalıdırlar.

Diyet Yapan Hasta Nelere Dikkat Etmeli
 • Hastanın boy ve kilosuna göre ideal kilosu hesaplanır. Günlük alınan protein miktarı ideal kiloya göre verilir.
 • Böbrek hastalarının sıvı, protein ve yiyeceklerle aldıkları minerallerin miktarı çok önemlidir. İyi bir diyet listesi, bu miktarlara göre hazırlanmaktadır. Bazende gerek görüldüğünde diyette değişiklikler yapılabiliyor.
 • Böbrek hastalarının en büyük düşmanlarından biriside tuzdur. Tuz alımı azaltılmalıdır ve hatta komple yaşamınızdan çıkarmanız size çok fayda sağlayacaktır. Hasta eğer sabırlı olursa 6 ayda tuzsuz lezzetlere alışılabilir.
 • Katkı maddelerinden kesinlikle uzak durmanız gerekir.
 • Konserve türü yiyecekler, hazır gıdalar, mangalda pişen etler ve kuru yemiş tüketimi azaltılmalıdır ve sınırlandırılmalıdır.
 • Gıdaların pişirilme şekli ve miktarı her hasta için farklıdır. Böbrek hastaları aynı zamanda şeker hastaları da olabilirler. Bu sebepten dolayı alınan gıdaların miktarları her hastada farklı olmaktadır.
Böbreklerinizi Korumak İçin Bazı Öneriler
 • Doktorunuzla sürekli temas halinde olup konuşun. Ona soru sormaktan hiç çekinmeyin. Bu olası bir hastalığın gidişatı açısından çok önemlidir.
 • Çeşitli böbrek hastalıkları hakkında bilgiler edinin.
 • Doktorunuzun size reçeteli veya reçetesiz verdiği ilaçlar hakkında tartışın yorum yapın.
 • Doktorunuzun onay vermesi dışında egzersiz yapmayın.
 • Beslenme ve diyet uzmanlarının size verdiği diyet listesi talimatlarına mutlaka uyun ve kendinizdeki değişiklikleri takip edip doktorunuzla paylaşın.

Size bir önceki yazımız olan “Tüm Batın Ultrasonografik Raporu” başlıklı makalemizi okumanızı öneririz.

Bize Sorun!

Böbrek Yetmezliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Tüm Batın Ultrasonografik Raporu

Karaciğer midklavikuler hatta boyut 14 cm, konturu düzgün, marginal açıları 45 derece olup ekojenitesi tabiidir. V.Porta, İHV lümenleri patent, trombus...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi