Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Böbrek yetmezliği belirtileri denince, tuvalette çok az idrar çıkışı olması, idrarın hiç gelmemesi, ayaklarda ve bacaklarda ödem oluşması ilk sıralarda gelmektedir.

Böbreklerimiz çalışmadığında, atık sıvılar dışarıya atılmadığı için vücutta birikir ve bu atıkların seviye miktarı yükseldikçe ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir.

Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Böbrek yetmezliği ilk safhalarında herhangi bir belirti görülmeyebilir. Fakat zaman geçtikçe böbrek fonksiyonları azalır ve çalışma kapasitesi düşer. Vücuttaki su dengesi bozulmaya başlar.

Böbrek yetmezliğinin bir sonraki aşamasında en sık rastlanan güçsüzlük ve nefes darlığıdır. Vücudun hemen hemen her yerinde, özellikle de ayak ve bacaklar başta olmak üzere şişlikler oluşabilir.

Böbrekler tam kapasite çalışmaz. Bu yüzden tuvalete çıkıldığında az idrar gelir ya da hiç gelmez.

Bir başka belirti ise iştahsızlık, mide bulantısı ve kusmadır. Bunlara ek olarak sürekli sinirli olma hali, uyku problemleri ve zihin karışıklığı belirtileri görülebilir.

Böbrek yetmezliği her kişide aynı belirtilerle karşımıza çıkmamaktadır. Kişiden kişiye farklı belirtiler görüldüğü gibi, bir başka hastalığın belirtisi olarak da görülebilir.

Böbrek Yetmezliği Nedenleri
 • Yüksek Tansiyon: Her iki böbreğin içindeki ince damarların yapısal olarak bozulmasına ve tıkanmasına yol açmaktadır. Giderek yükselen kan basıncının böbrekleri küçülterek böbrek fonksiyonlarının işlevini yitirmesine ve daha sonrasında böbrek yetmezliğinin gelişmesine neden olabilir. Bu sebepten kişi tansiyonunu sürekli takip etmesi gerekmektedir. Bazen tansiyon normal görülmesine rağmen kişi yanılmaktadır. Hemen hemen bütün kliniklerde yapılan idrarda protein kaçağı testi gerçek değeri net olarak gösterebilir. Yüksek tansiyon hastalıkları genellikle böbrek hastalıklarına paralel ortaya çıkar ve yüksek tansiyon kontrol altına alındığı taktirde böbrek yetmezliğinin önüne geçilebilir.
 • Diyabet Hastalığı: Ülkemizde böbrek yetmezliğinin ana nedenleri arasında en kuvvetlisi diyabet hastalığıdır. Sinsi bir hastalık türü olan diyabet, kontrol altına alınmadığı taktirde tüm organları ve damarları etkileyerek böbreklerde hasar yaratabilir.
 • Aşırı Kilo Problemi: Kişinin normal kilosundan çok daha fazla kilolu olması böbreklerin içerisinde yer alan kılcal damarlardaki basıncı yükselterek idrarda protein kaçağına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden fazla kiloları azaltmak vücuttaki damarların üzerindeki yükü azalttığı gibi böbrekleri de korur.
 • İleri Yaş: Yaş ilerledikçe, özellikle de 60 yaş üstü kişilerde damarlar da yaşlandığından dolayı böbrekler bu durumdan çok etkilenir. Böbreklerde çok fazla sayıda kılcal damar bulunduğundan  böbreğin esas görevi olan süzme işlemi de yavaşlar.
 • Tek Böbrek: Tek böbrekli kişiler normal şartlarda kendilerine dikkat ettiği sürece ömürlerinin sonuna kadar sağlıklı yaşayabilirler. Fakat bilinçsizce yapılan ilaç tüketimi, susuz kalmak ve aşırı tuz tüketimi böbrek yetmezliğine sebebiyet vermektedir.
 • Sigara : Böbrek içindeki çok fazla sayıda olan kılcal damarlardaki kan dolaşımını etkiler ve yavaşlatır. Diğer bir ifadeyle, yüksek kan basıncına benzer şekilde damarlar üzerinde olumsuz etki yapar ve böbrek yetmezliği riskini üst seviyelere taşır.
 • Genetik Geçiş: Böbrek hastalıkları bazen genetik olarak da kişiden kişiye geçiş gösterebilir. İdrar kanalarında ki tıkanıklıklar, idrarın geri gelmesi, böbrek boyutlarının küçük olması gibi yapısal değişiklikler ailenin bir çok ferdinde gözlenebilir. Sürekli tekrarlayan böbrek taşları da yine genetik olarak geçiş yapabilir. Bu yüzden aile bireylerinde bu tarz rahatsızlıklar varsa kişinin belirli periyotlarla sağlık kontrolünden geçmesi gerekir.
 • Anomaliler: Doğuştan olan böbrek anomalileri de böbrek yetmezliği nedenleri arasında en sık rastlanan bir durumdur. İdrarın böbreğe geri kaçması olarak bilinen bu hastalık, özellikle de çocuklarda görülen böbrek yetmezliği nedenleri arasında en önemlisidir. Altına kaçırma, sürekli idrar yolu enfeksiyonu ve yüksek ateş belirtisi veren bu hastalık, erken teşhis ile tedavi edilebildiği gibi geç kalındığında ise böbrek yetmezliği gelişmesiyle karşımıza çıkmaktadır.
Böbrek Yetmezliği Çeşitleri

Böbrek yetmezliği 5 kategoriye ayrılır.

 1. Akut Prerenal Böbrek Yetmezliği: Böbreklere doğru kan akışının azalması halinde akut prerenal böbrek yetmezliği gelişebilir. Böbrekler, vücuttaki kanı filtreleme görevi gördüğü için kan akışının yetersiz olması durumunda bu işlemi gerçekleştiremez. Bu durumda kan akışını etkileyen neden bulunup düzeltilmesiyle tedavi edilebilir.
 2. İçsel Böbrek Yetmezliği: Akut içsel böbrek yetmezliği böbrekleri etkileyen travmalar sonucu görülmektedir. Buna örnek olarak kazalar, böbreklere alınan sert darbeler, yeterince oksijenin böbreklere ulaşmaması, aşırı kan kaybı ve çeşitli böbrek enfeksiyonları denebilir.
 3. Kronik Böbrek Yetmezliği:  Akut prerenal böbrek yetmezliği tedavi edilmediği takdirde, böbrekler kanı temizlemediği için zamanla kronik böbrek yetmezliğine dönüşür. Böbrekler yavaş yavaş küçülür ve fonksiyonlarını zamanla yitirirler.
 4. Kronik İçsel Böbrek Yetmezliği: Böbreklere alınan sert darbeler ve çeşitli travmalar sonucu akut içsel böbrek yetmezliği gelişir ve tedavi edilmediği zaman kronik içsel böbrek yetmezliğine dönüşür.
 5. Kronik Postrenal Böbrek Yetmezliği: Bu tarz böbrek yetmezliği idrar yollarının uzun süre tıkanık olması halinde ve idrarı vücuttan tam atılamaması sonucunda meydana gelir.

Kaynaklar

Bir önceki yazımız olan “Böbrek Kisti Ameliyatı” başlıklı makalemizi okumanızı öneririz.

 

Bize Sorun!

Böbrek Yetmezliği Belirtileri konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

5 Comments

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek Kisti Ameliyatı

Böbrek kisti ameliyatı karar verilmesi için , idrarın dışarıya kolaylıkla atılamaması ve bu sebepten idrarın geriye giderek böbreğin şişmesi sonucu...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi