Böbrek Taşından Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Yüzyılın en önemli hastalıklarından biri olan böbrek hastalıkları, çok iyi beslenme metotlarıyla üstesinden gelinebilmektedir. Özellikle böbrek taşı düşürme vakasını yaşayan hastalar önlerindeki 5 yılı takiben tekrardan bu durumu yaşayabilmektedirler. Yapılan araştırmalara göre bu oran %35’lere kadar çıktığı gözlemlenmiştir. Buda her üç hastadan biri tekrardan böbrek taşı rahatsızlığını yaşaması anlamına gelir. Peki böbrek taşından korunmak için neler yapabilir?

Günde en az 2,5 litre su

Bolca sıvı tüketimi idrar seviyesini artırarak olası böbrek taşlarının kristalleşmesini önlemektedir. Ayrıca bu kristaller halindeyken vücuttan atımı da kolaylaşmaktadır. Günün belirli zamanlarına yayarak en az 2,5 litre sıvı almaya gayret gösterin. Özellikle de yaz aylarında spor yaptıktan sonra bu miktarı iki katına çıkarın.

Yumurta ve et gibi gıdaları sınırlandırın

Bu tarz gıdalar böbrekten atılan kalsiyum ve oksalat miktarını artırdığı için aşırı tüketimden kaçının. Yumurta ve et ürünleri böbrek taşına neden olur. Örneğin öğlen yemeğinde protein miktarını yeteri kadar aldığınızda akşam yemeğinde mutlaka sebze tüketin.

Lifi yüksek meyvenin önemi

Kabızlık böbrek taşını tetikleyen unsurların başında gelmektedir. Kabızlığı önlemek içinse lif bakımından zengin meyve ve sebze tüketmeye özen gösterin.

Bize Sorun!

Böbrek Taşından Korunmak İçin Neler Yapılabilir? konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

4 Comments

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek İltihabı

Bakteriyel hastalıklar arasında bulunan böbrek iltihabı, hiçbir etkene bağlı olmadan oluşabileceği gibi, sistemik bir rahatsızlık nedeniyle de ortaya çıkabiliyor. Kan...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi