Böbrek Taşı Yapan Yiyecekler

Günümüzde birçok besin, bizlerin böbrekleri bakımından faydalı olsa da, bazı maddelerin ciddi anlamda zararları söz konusudur. Özellikle Böbrek Taşı Yapan Yiyecekler açısından düşünüldüğü zaman bazı önlemlerin alınması ve bu yönde bir tedavi sürecinin başlatılması ciddi anlamda gereklidir. Sizlere konulara ilişkin olarak bilgi aktarımları sunan sitemiz, şimdi böbrek taşının oluşumuna neden olan yiyeceklere ilişkin fikirler sunmayı hedefliyor.

  • İdrar yolu ve böbreklerde sıklıkla birikmiş bir halde görülen kalsiyum, böbrek taşı oluşumunun en temel sebebidir.
  • İdrarın asidik olması, taş oluşumunu hızlandıran bir durumdur. Bu yüzden diyabet ve obezite hastalarının böbrek taşı barındırma olanakları daha fazladır.
  • Çikolata, çeşitli çaylar, ıspanak, pancar gibi ürünler oksalat açısından zengin olduğundan dolayı dikkatli tüketilmesi gerekmektedir.
  • Süregelen enfeksiyonlar ve rahatsızlıklar böbrek taşının habercisidir!
  • Günlük olarak istenenden fazla beslenmemeli, aynı zamanda sıvı tüketimini abartmamalısınız!

Bu durumlara uymanız dahilinde herhangi bir sorun yaşamazsınız. Tabii ki Böbrek Taşı Yapan Yiyecekler konusunda daha fazlasına değinmek gerekirse fosforlu, potasyumu çok olan ürünlerden de uzak durmak gerekmektedir. Her şeyin fazlası zarar! Düzenli beslenmek ve dozunda tüketimler yapmak sizlerin böbrek rahatsızlıklarını olabildiğince sağlıklı bir hale dönüştürecektir. Bu yüzden tükettiğiniz besinlerin içerisinde yer alan maddelerin miktarını doğru bilmeli ve devamlı kontrol altında olmalısınız. Böyle bir kontrol ortamı sağlarsanız her zaman sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Bize Sorun!

Böbrek Taşı Yapan Yiyecekler konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek Taşı Boyutları

Günümüzde hastaneye yatan her 1500 insandan birisinin temel problemi böbrek taşıdır. Peki, Böbrek Taşı Boyutları neye göre değişim gösteriyor? Böbrek...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi