Böbrek Taşı Tedavisi

Üreme sistemi hastalıklarından birisi olan böbrek taşı rahatsızlığına ürolitiyazis denir. Böbrek, vücutta en çok taş oluşumunun gözlemlendiği organdır. Çok sık görülen bu hastalık, genel olarak erkeklerde ortaya çıkmaktadır. Çevresel faktörler diye adlandırılan ve üreme sistemi bozuklukları diye tabir edilen nedenlerin haricinde, genetik etmenler de böbrek taşının oluşmasına neden olabilir.

Bazı maddeler özellikle idrar yollarında aşırı miktarda bulunduğunda, böbrekte çökerek birikir. Bu maddelerin birikmesi durumunda böbrek taşına dönüşüm gerçekleşir. İdrar yolları ile atılabilme ihtimali olan böbrek taşları, şayet idrarın geçişine engel olursa tehlike arz eder. Bu da kişide şiddetli bir böbrek ağrısına neden olur.

Böbrek Taşı Neden Oluşur?

Ürik asit, kalsiyum, oksalat ve sistin gibi maddeler böbrek taşının oluşmasını tetikler. Bu tür maddeler idrar yüksek oranlarda görülürse, kişide ağrılara neden olur. Böbrek taşı, gut hastalarında daha fazla görülebilmektedir. Daha öncesinde böbrek taşı hastalığına yakalanan kişiler, tekrar böbrek taşı rahatsızlığı ile karşı karşıya kalabilir. Görülme sıklığı ise ilk 10 yıl içerisinde %60-70 oranlarındadır.

Böbrek Taşı Tedavisi

Kişi, böbrek taşının teşhis edilmesinin akabinde direk olarak operasyona alınmaz. Cerrahi müdahalenin uygulanabilmesi için böbrek taşı düşmesi beklenir. Genel olarak uzmanlar, hastanın bol su içmesi gerektiğini belirtir. Bunun yanı sıra ağrıyı önlemek adına çeşitli ağrı kesiciler kullanılır.

Şayet hastanın ağrıları giderek şiddetlenirse hastaneye yatırılır. Cerrahi müdahalenin uygulanması gereken durumlarda ise böbrek taşı tedavisi, sık uygulanan taş kırma işlemi ile devam ettirilir. Ancak tüm böbrek taşlarına bu yöntem uygulanmaz. Yüksek enerjili dalga boyu sayesinde böbrek taşları çok küçük parçalara ufalanır. Ardından tüpler sayesinde taşlar, böbreklerden bertaraf ettirilir. Bir diğer sık kullanılan yöntem de üreteroskopi yöntemidir. İdrar kanalına uygulanan bu operasyonda, tıkanıklığa sebebiyet veren taş çıkartılır. Daha alt bölümdeki taşların çıkarılması için de bu yöntem uygulanabilir.

Böbrek taşı tedavisinin akabinde hasta 1 yıl süreyle kontrol edilir. Bunun nedeni ise tekrarlama riskinin fazla olmasıdır. Tedavi sonrasında beslenmeye azami ölçüde dikkat edilmelidir. Tuz kullanımı mümkün mertebe azaltılmalı, gazlı ve alkollü içecekler tüketilmemelidir.

Bize Sorun!

Böbrek Taşı Tedavisi konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
İngiliz Tuzu Böbrek Taşı Düşürür Mü?

İNGİLİZ TUZU adından da telaffuz edildiği gibi bir tuz değildir. İngiliz tuzu magnezyum sülfattır. Görüntü olarak tuza benzediği için bu ismi almıştır. ...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi