Böbrek Taşı Tansiyon Yapar mı?

Günümüzün en sık sorulan sorularından bir tanesi de “Böbrek Taşı Tansiyon Yapar mı?” oluyor. Evet, maalesef ki böbrek taşı, tansiyonu doğrudan etkileyebilmektedir. Özellikle hipertansiyon hastaları açısından bu durum iki kat risk olarak görülmektedir. Yüksek tansiyon, böbrek sağlık sorununun başlangıç aşamasıdır. Böbreklerde kist, tümör, böbrek taşı, damar daralması gibi sıkıntılar kendisini ortaya çıkartabilmektedir. Bu gibi durumlarda önemli olan faktör ise, doğru müdahalelerin yapılması dahilinde sıkıntının ortadan kalkmasına yöneliktir. Hipertansiyon ve böbrek hastalığı barındıran kişilerin %15’i, bu nedenlerden dolayı ölebiliyor.

Peki, böbrek sağlıklı çalışmaz ise ne gibi sıkıntılar kendisini meydana çıkartır? Böbrek Taşı Tansiyon Yapar mı? Sorusuna cevap bulduğumuza göre, şimdi diğer konumuza değinelim.

  • Anemi gelişebilir.
  • Kemik gelişimi konusunda sorunlar yaşanır.
  • Kanda ki potasyum ortanı artar.
  • Su ve tuz vücutta birikir. Bu da kan basıncını yükseltir.
  • Kalp ve damar hastalıklarını tetikler

Böbrek Taşı Tansiyon Yapar mı? Konusuna tekrar dönecek olursak, bu konuda bazı önlemler almak çok önemlidir. Düzenli olarak tansiyon ölçümleri yaptırmalı ve doktor kontrolü altında olmalısınız. Hipertansiyon ve böbrek taşı rahatsızlıklarını aynı anda yaşamak demek, tıpkı kanser kadar tehlikeli bir rahatsızlık olarak adlandırılabilir. Bu yüzden hemen önlemlerin alınması ve bazı tavsiye unsurlarının göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Doktorlar buna göre bir besin ve egzersiz programı sunarak, rahatsızlıkların olabildiğince gerilemesini hedeflemektedir.

Bize Sorun!

Böbrek Taşı Tansiyon Yapar mı? konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek Kanaması

Böbrek Kanaması hastalığı, herhangi bir yaş veya cinsiyet ayrımı yapmadan birçok kişide görülen problemler olarak karşımıza çıkar. Böbrek sorunlarından dolayı...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi