Böbrek Taşı Önlemek İçin Öneriler

İnsan vücudundaki idrar, yaklaşık olarak 50 maddenin çözülmesiyle insan vücudundan dışarı atılıyor. Eğer ki gün içerisinde yeteri kadar su içilirse çözelti miktarı artıyor ve daha da fazla madde çözülmesini kolaylaştırıyor. Böylece böbreklerde ki kristallerin oluşumu azalıyor ve var olan küçük kristallerde dışarıya rahatlıkla atılabiliyor. Kişi az su tükettiğinde ise çözelti miktarının azaldığı gibi taş oluşumunu da tetikleyerek kalsiyum gibi maddeler kristalleşmeye başlıyor. Bu kristallerde zamanla taşa dönüşüyor. İnsanların günlük su tüketimi en az 2-2,5 litre olması gerekiyor. Yaz aylarında hava sıcaklığı fazla olduğu için 3 litreye kadar çıkabiliyor.

Böbrek taşı olan hastaların protein alımlarına dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle de hastaların tuz tüketimini mümkün olduğunca azaltması gerekiyor.

Sağlıklıyken bile limonun tüketilmesi gereken bir meyve olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Böbrekte taş oluşumunu önleyen sitrat maddesi limonda fazlasıyla bulunmaktadır.  Böylece aşırıya kaçmadan günde 1 bardak taze sıkılmış limon suyu tüketmeniz her zaman yararınızadır.

Oksalat maddesi her gıdada az ve ya fazla miktarda olabiliyor. Çay,  ıspanak, kako ve özellikle de kahve ve kabuklu kuru yemişler de fazlasıyla oksalat vardır.  Bu tarz gıdaların tüketimini azaltarak oksalat alımını da azaltabilirsiniz.

Kalsiyumdan hiçbir zaman korkmayın. Özellikle de güçlü kemiklere sahip olmak istiyorsanız kalsiyum tüketmeniz gerekmektedir. Yetişkinler günlük ortalama 1000 mg kalsiyum alması gerekiyor. Deminde bahsettiğimiz gibi limonda bulunan sitrat maddesi böbrek taşını engellerken, kola ve diğer gazlı içeceklerin az tüketilmesi hata hiç tüketilmemesi gerekmektedir.

Gün içerisinde sıklıkla yürüyüş yapan kişilerin veya düzenli olarak haftanın her günü yarım saat yürüyüş yapan kişilerin diğer kişilere oranla hem kilolarını dengede tutmuş oluyor hemde böbrek fonksiyonlarının daha düzenli olmalarını sağlıyor.

Araştırmalara göre böbrek taşı oluşumunda bir önemli faktör ise strestir. Metropoller de yoğun iş temposunda  stresten kaçabildiğimiz kadar kaçmak gerekiyor. Bir önemli faktör ise böbrek taşı oluşumunun genetik olarak kişiye geçmesidir. Ailesinde böbrek taşı hastalığı olan kişilerin belirli periyotlarla muayene edilmesi gerekiyor.

Böbrek taşı varlığının anlaşılması genellikle bel bölgesinde, karın veya kasık bölgesinde ki ağrılarladır.  Bazen bulantı kusma ve hata yüksek ateşle de karşımıza çıkabiliyor.

Böbrek taşlarının ihmali sonucunda böbrek fonksiyonlarının bozulmasına ve böbrekte kalıcı hasar oluşmasına sebep olmaktadır.  Bu sebeple kendinizde böbrek taşı hastalığı şüphesi duyuyorsanız en kısa zamanda bir hekime başvurmalısınız.

 

 

Bize Sorun!

Böbrek Taşı Önlemek İçin Öneriler konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Bebeklerde UPJ Darlığı Ameliyatı

18 aylık ve daha küçük bebeklerde UPJ'deki idrar geçişi probleminin geçici olabileceği gibi ayrıca kendiliğinden de düzelebileceği mutlaka unutulmamalıdır. Fakat...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi