Böbrek Taşı Kırma

Böbrek taşı hastalığına yakalanma oranı her sekiz kişiden biri olarak nitelendirilir. Vücuttaki bazı mineraller böbrek taşına neden olmaktadır. Böbrek taşlarının büyüklüğüyse değişkenlik gösterir. Rahatsızlığın belirti göstermeyeceği gibi şiddetli ağrı, kanlı idrar, kusma, bulantı gibi etkiler de görülebilir. Sorunun tedavisi yapılmadığında böbrek şişmesi, iltihaplanması, böbrek küçülmesi, yüksek tansiyon gibi hastalıklara sebebiyet verebilir. Böbrek taşı kırma yöntemi olarak ESWL ses dalgaları tercih edilmektedir. Bu yöntem anestezi gerektirmiyor. Şok dalgalarıyla uygulanan tedavide taş üzerine basınç yapılmakta ve taşın kırılması sağlanmaktadır.

Taş kırma tedavisinde ESWL yöntemi seanslar halinde uygulanıyor. Seansın sayısını hastada bulunan taşın sayısı, yeri ve büyüklüğü belirliyor. Tedavi sırasında kişi ağrı hissetmez. Ağrı söz konusu olduğunda ağrı kesiciler kullanılması istenir. Tedavi sonrasında hasta tuvalet ihtiyacını giderdiğinde kırmızı ve koyu renkli idrarla karşılaşabilir. Bu durum su tüketimiyle giderilecektir. Parçalanan taşlardan kalan toz, kum ve küçük parçacıklar yavaş yavaş vücuttan atılacaktır. Taş kırma yöntemi uygulandıktan sonra vücuttan atılması ağrısızdır. Hasta kusma ve bulantı gibi şikayetler hissedebilir. Bunlar kumların döküldüğüne işaret eder.

Taş Kırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Böbrek taşı kırma tedavisinin ilk aşaması taşın ultrason aracılığıyla görüntülenmesi ve bölgeye ultrason jelinin sürülmesidir. Taşın kırılacağı noktaya odaklanılır ve ses dalgalarıyla etki alınmaya başlanır. Titreşim vücudunuzda çok fazla hissedilmez. Ses dalgasının enerji seviyesi taşın çeşidine, bulunduğu noktaya ve hastanın rahatına göre ayarlanır. Uygulamayla taş tamamen ufalanır. İdrara çıktıkça kırılan parçalar vücuttan atılır. Taşın vücuttan atılması bir ya da 2 haftayı bulabilir. Bu süre içerisinde hastadan bol su tüketimi yapılması istenir.

Böbrek Taşı Kırma Yöntemi Ağrılı Mıdır?

Böbrek taşı tedavi yönteminde taş kırma işleminde hastaya anestezi uygulanmaz. Anestezi yalnızca çocuk hastalara uygulanmaktadır. Böbrek taşı kırma tedavisinde şok dalgaları rahatsızlığın olduğu yere verilir. Hasta uygulama anında hafif batma hisseder. Böbrek taşı işleminde ESWL cihazları kullanılır. Bu sayede işlem ağrısız olarak gerçekleşir. Şok dalgaları nedeniyle ağrı hissedilmesi durumunda hastaya ağrı kesici verilir. Tedavi sona erdiğinde ciltte morarma görülebilir. Bu normal bir oluşumdur.

Bize Sorun!

Böbrek Taşı Kırma konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek Taşı Ameliyatı

Böbrek taşı ameliyatına, böbrek taşı rahatsızlığı yaşayan kişilerde taş kırma yönteminin 3 kez denenmesine rağmen sonuç alınamamasında başvurulur. Bu durumda...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi