Böbrek Taşı Belirtileri

Böbrek taşı oluşumunu önleyen en önemli besin sudur. Günde 2,5-3 litre su içen bir kişi böbrekte bulunan çok küçük taşları idrar ile rahatlıkla vücuttan atabilir. En sık rastlanan böbrek taşı belirtisi taşın böbrekte sıkışması, böbrekten çıkıp kanala düşmesi ve idrar yollarında enfeksiyondur.

Böbrek taşı ağrısı karnın her iki yanına doğru veya belimizin sağ ve sol olmak üzere her iki üst tarafında meydana gelen şiddetli ağrılardır. Bazen bu ağrıları kişi bel ağrısı olarak da hissedebilir. Böbrek ağrısı aniden ortaya çıktığı gibi aniden kesilebilir. Yarım saat süre ile de ağrıyabilir 3 gün boyuncada ara ara kesilip ağrıyabilir.

Böbrek Taşı Nedir?

Böbrek taşı genellikle böbreğin orta kısmında meydana gelir. İdrardaki ürik asit ve kalsiyum gibi maddelerin kristalleşmesi ve bu kristallerin birleşerek zamanla taşa dönüşmesi sonucu meydana gelir. Çok küçük taşlar eğer keskin uçları yoksa kişide herhangi bir soruna sebebiyet vermeden dışarıya atılır. Kişi bunu çoğu zaman hissetmeyebilir. Büyük taşlar ise mesaneye doğru ilerlerken idrar yollarında hasar meydana getirir ve şiddetli ağrıların başlamasına neden olur. Ayrıca idrar geçişi tıkanır. Böbrek taşları genellikle genç ve orta yaşlı kişilerde görülür. Kadınlara nazaran erkeklerde daha çok rastlanır. Böbrek taşı oluşma riski sıcak bölgelerde yaşayan kişilerde daha çoktur. Bunun sebebi sıcak bölgelerde yaşayan kişilerin vücuttaki su kaybı çok fazladır ve bu su kaybı idrarda çok yüksek seviyelerde mineral biriktirir. Kişi eğer bir defa böbrek taşı rahatsızlığı geçirmiş ise veya düşürmüşse tekrar etme olasılığı çok yüksektir.Bu nedenle kişi, böbrek taşı oluşumunun sebebini belirlemesi ve tekrar oluşmasını engellemeye çalışması daha yararınadır.

Gün en az 2,5-3 litre su içmek böbrek taşlarının oluşmasını çok büyük oranda önlemektedir.

BÖBREK TAŞI BELİRTİLERİ

 • Karın bölgesinin her iki tarafı ve bel bölgesinin sağ ve sol üst kısmında şiddetli ağrı.
 • Bulantı ve Kusma
 • Yüksek ateş ve aşırı terleme
 • İdrarda kanama, ağrı veya yanma
 • Sürekli idrara çıkma hissiyatı
 • Yüksek ateşe bağlı titreme
 • İdrar renginin kötü kokulu veya bulanık olması

Ağrılar çok şiddetli olabilir. Aniden gelebilir ve birden hafifleyebilir. Ağrılar çok uzun ve çok kısa süreli olabilir. Belirli aralıklarla olan iki ağrı arasında herhangi bir ağrı görülmeyebilir. Kasıklara indiği gibi bazen şiddetli ağrılarda testislere kadar da inebilir. Ağrı sırasında hastaya sürekli ayakta durma hissi gelir. Ağrıların oluşum şekli taşın büyüklüğüyle doğru orantılı değildir. Çok küçük bir taş eğer ki kristal şeklinde ve uçları keskin ise şiddetli bir ağrıya sebebiyet verebilir.

 

Eğer taş herhangi bir sebepten dolayı olduğu yerden hareket edip idrar yolundan mesaneye doğru ilerledikçe hastaya sürekli idrara çıkma hissiyatı verir ve idrarda yanma görülebilir.

 

İdrarda kan görülebilir. Çok kötü kokulu olması, bulanık veya koyu renkte olması diğer belirtiler arasında yer almaktadır.

Böbrek Taşı Çeşitleri

Kalsiyum taşları , kalsiyum birikmesiyle oluşan ve en sık rastlanan böbrek taşıdır. Kalsiyum taşları genellikle 20 ile 30 yaş arası erkeklerde görülmektedir. Ayrıca yüksek seviyede D vitamini, çeşitli kanser hastalıkları ve böbrek hastalıkları böbreklerde kalsiyum birikimine sebep olabilir.

Sistin taşları idrarda sistin oranının artmasıyla oluşan taşlardır. Çok sık rastlanmayan sistin taşları kadın ve erkeklerde aynı oranda görülür. Sistinüri (idrarda sistin bulunmasına neden olan metabolik bir hastalık türü) ise genetik bir hastalık olup nesilden nesle sürekli devam eder.

Strüvit taşları böbrekte “strüvit” mineralinin birikmesi sonucuyla oluşmaktadır. Genellikle sürekli idrar yolu enfeksiyonu yaşayan kadınlarda görülmektedir. Çok büyük olan bu taşlar idrar yollarını ve mesaneyi tıkadığı gibi tedavi için cerrahi operasyon gerektirebilir.

Ürik asit taşları kadınlara göre erkeklerde daha çok yaygındır. Kemoterapi gören ve gut hastalığı olan kişilerde sık rastlanmaktadır.

Böbrek taşları genellikle idrardaki maddelerin zamanla birikmesiyle meydana gelmektedir. Böbrek taşını en çok tetikleyen faktörler ürik asit, sistin, kalsiyum ve oksalat gibi maddelerin seviyesi yükselmesiyle böbrek taşının oluşmasına ortam hazırlarlar.

Böbrek Taşı Tanısı

Böbrek taşlarının bir kısmı tesadüfen görülmektedir.  Böbrek taşı tanısı günümüzde en yaygın model olan ultrasonografik yöntemlerle kişi rahatsız edilmeden teşhis edilebilmektedir. Bel ağrısı, sürekli idrar yolları iltihabı ve idrarda kanama gibi belirtiler hastayı doktora götüren başlıca sebeplerdir. Bu yakınmalarla doktora başvuran hastalar bir takım incelemelerden geçtikten sonra kesin tanısı konulmaktadır.

DÜSG(Direk Üriner Sistem Grafisi): X ışınları teknolojisiyle çekilen bu filmlerde, opak olan yani saydam olan taşlar rahatlıkla tespit edilebilir. Opak olmayan taşlar DÜSG ile görüntülenemez.

Ultrasonografi: Yüksek frekansta ses dalgaları göndererek elde edilen bu görüntüler bilgisayar ekranına yansır. DÜSG’deki gibi X ışınları kullanılmadığından zararsız gibi gözükse de çok küçük taşları göstermede etkili değildir.Örnek bir ultrasonografi raporu için tıklayınız.

İVP(İnravenöz Pyelografi): Bu teknikte damar içine enjekte edilen kontrast madde aracılığıyla böbreklerin anatomisi incelendiği gibi böbrek fonksiyonlarının düzgün çalışıp çalışmadığı da tespit edilebilmektedir. IVP’de taşların böbreğe verdiği hasar görüntülenebilir. Yalnız kontrast maddeye alerjisi olan kişiler ile hamile kadınlara bu teknik uygun değildir. Örnek bir IVP sonucu için tıklayınız.

BT(Bilgisayarlı Tomografi): Günümüzde bilgisayarlı tomografi en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Çok kısa süren bu görüntüleme tekniği ile ufak taşları (1-2mm) bile görmek mümkündür. Ayrıca taşın kırılabilirlik derecesi de hesaplanabilmektedir.

Ailesinde taş problemi olan kişilerde taş oluşum oranı çok yüksektir.

Böbrek Taşı Tedavisi

Çok küçük taşlar bol sıvı tüketildiği takdirde %85-90 oranında kendiliğinden düşerler. Taş ağrısıyla doktora başvurulduğunda doktorunuz sizden ilk etapta bol su içmenizi ve ağrı kesici kullanmanızı önerebilir.

 

Diğer safhada büyük taşların parçalara ayrılmasına yardımcı ilaç tedavisine başvurulabilir. Bu tedaviye ek olarak idrar söktürücü ilaçları da kullanmanızı isteyebilir.

 

Eğer ki taş idrar yolu ile dışarı atılamayacak pozisyonda ve idrar akışı engellenmiş durumda ise cerrahi yöntemlere başvurulur.

 

Ameliyat türleri, taşın büyüklüğüne ve bulunduğu bölgeye göre değişim göstermektedir.

 

ESWL: Taş düşürülemeyecek kadar büyük ise ESWL denen teknik uygulanır.

 

Litotripsi: Bu yöntemde böbrekte ve üst idrar yollarında bulunan taşlar ses dalgalarıyla küçültülüp idrar yoluyla dışarıya atılmasıdır.

 

Perkütan Nephrolithotomy: Böbreğe yakın yerden açılan küçük bir kesi ile endoskopi yapılan böbrek taşı ameliyatıdır.

 

Ureteroscopy: Herhangi bir kesi işlemi yapılmadan gerçekleştirilen ve idrar yollarındaki taşların temizlenmesinde kullanılan bir tekniktir.

Böbrek Taşı ve Beslenme
 • Günde en az 2,5-3 litre su için. Bu yaz aylarında sıvı kaybı daha çok olduğu için 3 litreden daha fazla için.
 • Su içmek için susamayı beklemeyin
 • İçerisinde yüksek miktarda kalsiyum içeren besinlerden uzak durun. Süt, süt besinleri, çay, çikolata, ıspanak, maydanoz ve C vitaminlerini kısıtlayın.
 • D vitamini almaktan kaçının
 • Ürik asit seviyelerini artıran yiyecekler yemeyin. Sardalya ve sakatat gibi.
 • Proteini düşük besinler tüketerek vücudunuzdaki ürik asit miktarını dengeleyin.
 • Günde 3 gramı geçmeyecek şekilde tuz alımını azaltın.

Bir önceki yazımız olan “Enginar Suyu Böbrek Taşı Düşürür Mü?” başlıklı makalemizi okumanızı öneririz.

Bize Sorun!

Böbrek Taşı Belirtileri konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

3 Comments

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Enginar Suyu Böbrek Taşı Düşürür mü ?

Günümüzde bir çok hastalığa iyi gelen şifalı bitkiler bulunmaktadır. Enginar suyu da bunlardan biridir. Enginar'ın insan vücuduna bir çok faydası...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi