Böbrek Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz

Böbrek Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz

Yaşam kalitesini üst düzeyde tutmak için böbrek sağlığı çok önemli bir unsurdur. Böbreklerin sağlıklı çalışması hayati önem taşır. Boşaltım sistemi bakımından önemli bir unsur olan “böbreklerin sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz” sorusunun cevabı yazımızın içinde bulabilirsiniz.

Olmazsa olmazlardan gün içerisinde bol miktarda su tüketmektir. Su sadece böbrekler için değil genel olarak vücut sağlığı için çok önemlidir. Az su tüketen bir kişinin böbrek sağlığıyla ilgili problemlerle karşılaşması çok yüksektir. Böbreklerden atılan zararları maddelerin yavaşlaması ve vücut düzenin bozulması bir çok hastalığı da beraberinde getirir. Su içmenin yanı sıra yediğimiz gıdalara, periyodik zamanlarda ki sağlık kontrollerine de hassas davranıp üzerine düşmeliyiz.

Halk arasında ağızdan ağza dolaşan kalıplaşmış bir cümle olan “İnsan susuzluğa 3 gün dayanır” ifadesi herkes tarafından bilinmektedir. İnsan uzun bir süre aç kalabilir. Bu açlık sürecinde vücuttaki fazla yağlar yakılarak hayatta kalınabilir fakat su içmeden yaşamını sürdüremez. Susuz kalan böbrekler bir süre sonra iflas edebilir. 7 den 70’e her yaşta insan vücudundaki su dengesine çok dikkat etmelidir. Böbrek sağlığını korumak için biraz bilgi verelim.

  1. Çay ve kahve tüketimini en aza indirin.
  2. Bol bol su tüketin.
  3. Tuzu hayatınızda minimuma indirin.
  4. Kalsiyum alımını sınırlandırın.
  5. Yeşil çaylar tercih edin veya bitki çayları.
  6. İşlenmiş gıda ürünlerinden kesinlikle uzak durun.
  7. Ani kilo kayıplarından uzak durup ideal kilonuza çok dikkat edin.

Böbrek hastalıklarına hangi bölüm bakar merak ediyorsanız bir önceki makalemizi incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Böbrek hastalıklarına hangi bölüm bakar ?

Bize Sorun!

Böbrek Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

2 Comments

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar ?

Böbrek hastalıkları yaşam kalitesini düşüren ciddi rahatsızlıklardır. Çoğu kişi böbrek hastalıklarıyla yüzleştiği gibi, toplum bu konuda da yeterli bilgi ve birikime de sahip...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi