Böbrek Rahatsızlığı Belirtileri

Böbreklerimiz vücudumuzdaki en önemli filtre sistemine sahip organımızdır. Sindirim sistemi sonunda oluşan üre ve benzeri kirlerin temizleyerek kana karışmasını engeller. Su ile birleşerek idrar yolu ile bunların vücudumuzdan atılmasını sağlar. Böbrek rahatsızlıkları bu organlarımızın görevlerini tam olarak gerçekleştiremediği durumlardan kaynaklanır. Böbrek rahatsızlığının en önemli belirtilerinden birisi de böbrek ağrısıdır. Özellikle uzun süreli böbrek ağrıları ciddi alınması gereken sorunlardandır. Böbrekleri görevlerini yerine getirememelerinden kaynaklanan bu durum özellikle kanın yeterince temiz olmasına engel olur. Gerekli önlemlerin alınmadığı takdirde vücutta uykunun kaçmasına engel olacak kadar ağrılar gözlemlenir. Ciltteki kaşınmalar ve kuruluk böbreklerin vücuttaki mineral dengesini düzenleyememesinden dolayı görülebilir.

Böbrekler vücudumuzda hayati öneme sahip organlardır. Kanın esas maddesi olan kırmızı kan hücrelerinin yapımında önemli rol alırlar. Bazı kronik böbrek hastalıklarında sık sık idrara çıkma ihtiyacı görülebilir. Özellikle gece vakitlerinde sıkça idrar ihtiyacı için uykuda uyanma bu hastalığın yaygın belirtilerindendir. Ayrıca, idrarda kan görülmesi böbreğin zarar görmesinden kaynaklanır. Gerekli filtrasyon işlemini yapamayan böbrek kanın idrara karışmasını engelleyemez.

Böbrek rahatsızlığı belirtilerinde nadiren de olsa görülen durumlardan birisi de idrarın köpüklü olması durumudur. İdrarda protein olasından dolayı görülen bu durum böbreğin da böbreklerin yeterli çalışamamasından kaynaklanır. Köpüklü idrarın görünümü çırpılmış yumurtaya benzer ve idrar yapıldıktan sonra bu köpüklerin giderilebilmesi için sifonun tekrar tekrar çekilmesi gerekebilir. Bu böbrek yetmezliğinden kaynaklanan rahatsızlıklarda göz bölgesinin etrafında şişlikler oluşabilir. Genel olarak vücutta fazla tutulamayan proteinler bu rahatsızlıktan dolayı idrarın köpük olmasına neden olarak atılır. Bundan dolayı özellikle göz ve çevresinde bir türlü geçmek bilmeyen şişkinlikler oluşabilir.

Böbrek hastalıkları kişinin görünümünü de olumsuz etkileyebilir. Özellikle bayanlarda bu durum psikolojinin de bozulmasını istemsiz de olsa tetikler. Böbrek rahatsızlıkları ayrıca el ve ayakların da şişmesine neden olabilir. Vücuttaki fazla sodyumun böbrekler aracılığı ile dışarı atılamamasından kaynaklanan bu durum ellerde ve ayaklarda şişkinliğe neden olur. Bu durum sadece böbrek rahatsızlığında görülmez. Kalp rahatsızlıklarında, karaciğer hastalıklarında da el ve ayakların şişkinliği yaygın görülen belirtiler arasındadır.

Bize Sorun!

Böbrek Rahatsızlığı Belirtileri konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Taş Düşürme Belirtileri

Böbrekler, yaşamsal faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için, vücuttaki biyokimyasal işlemleri yürüten ve atık maddelerin, vücuttan belirli sistemler vasıtasıyla atılmasını sağlayan organdır. Bunun...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi