Böbrek Lezyonu Nedir ?

Basit böbrek kistleri en çok karşımıza çıkan ve iyi huylu böbrek kitleleridir. Hemen hemen her yaşta görülebilir. Sadece doğumdan 20 yaşına kadar nadir görülmektedir.

Basit böbrek kistleri genellikle tek böbrekte ve tek böbrek lezyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı durumlarda çift taraflı ve bir çok sayıda olanları da vardır. Genel olarak yuvarlak ve oval şeklinde içini kapsayan tek sıralı epitelyum hücresi yer alır. İçleri berrak ya da sarıya çalan bir renk olup sıvı ile doludurlar.

Basit kistler büyüme potansiyeli olup genellikle 2 cm’den küçük olduğu gibi 10 cm’den büyükte olabilirler.

Basit kistlerin semptom vermeleri pek rastlanan bir durum değildir. Ağrı ve kitle şeklinde bulgu verdiği gibi yapılan araştırmalarda insidental olarak tespit edilirler.

Basit kistlerin tanısı ultrason ile rahatlıkla görülebilir ve tanısı konulabilir. Bazen ultrasonda görülmeyen ve şüpheli durumlarda tomografi ve mr’a da başvurulabilir.

Size bir önceki yazımız olan “Böbrekte Protein Kaçağı Neden Olur ?” başlıklı makalemizi okumanızı öneririz.

 

Bize Sorun!

Böbrek Lezyonu Nedir ? konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

3 Comments

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrekte Protein Kaçağı Neden Olur ?

Böbreklerde protein kaçağı en çok çocuklarda görülür ve çocukların gelişimini olumsuz yönde etkiler. Diğer böbrek hastalıklarına nazaran daha az görülen bir...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi