Böbrek Kumu Belirtileri

bbdeneme

Böbrek kumu ile böbrek taşı arasındaki fark, büyük veya küçük olmasıdır. Böbrek kumu adından da belli olduğu gibi ufak kum şeklindedir. Bir diğer fark ise ikisininde ağrısal olarak farklı olmalarıdır.

Böbrek kumunun oluşumu en çok rastlanan belirtisi karın ve kasık bölgesinde ani ortaya çıkar sert ağrılardır. Bu ağrılar genellikle ilk etap da bıçak yarası gibi çok keskin olarak karşımıza çıkmaktadır.  Ağrının sebebine gelecek olursak idrar yollarındaki tahriş veya idrar yollarında ki tıkanmalar olabilir. Böbrek kumu dökmek gerçekten çok acı veren bir olaydır. Böbrek kumu belirtileri arasında kusma, bulantı ve ateş çoğu hastada görülmüştür.

Böbrek kumunu tetikleyen unsurlar tam olarak bilinmemektedir. Bazı hastalıklar buna sebebiyet verdiği gibi idrar yolları enfeksiyonları, böbrekteki fonksiyonel bozukluklar ve metabolik rahatsızlıklar şeklinde sıralanabilir. En bilindik belirtiler ise gün içerisinde gereken sıvı alınmaması, kullanılan ilaçlar ve kötü beslenme alışkanlıklarıdır.

Akıllarda diğer bir soru olan “Böbrek kumu neden oluşur“. Biraz detaya inmek gerekirse böbrek kumu oksalat veya ürik asit denen maddelerin idrarda yüksek seviyelerde bulunmasıyla ilişkilendirir. İlk safhalarda bu kum/taş kristaller şeklinde olup daha sonraki safhalarda bu kristaller birleşerek daha büyük taşların oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Bize Sorun!

Böbrek Kumu Belirtileri konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz

Böbrek Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz Yaşam kalitesini üst düzeyde tutmak için böbrek sağlığı çok önemli bir unsurdur. Böbreklerin sağlıklı...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi