Böbrek Küçülmesi Neden Olur

Böbrek küçülmesi rahatsızlıkları, böbrek konusunda en sık yaşanan sıkıntılardan bir tanesidir. Bu gibi rahatsızlıklar söz konusu olduğu vakitlerde bazı belirtileri ortaya çıkartmaktadır. Bu sayede erken teşhis çok rahat konulur ve tedavi süreci başlatılır. Önemli olan faktör, erken teşhise müsait olmanız ve bu konuda istikrarlı olmanızdan geçer. Aksi halde böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıkları doğurmakta ve önlem alınmaması gibi durumlarda ise sonucu ölüme kadar giden bir rahatsızlıktır. Şimdi gelelim, Böbrek Küçülmesi Neden Olur? Konusuna…

  • Alkol ve sigara tüketimi olan kişilerde çok daha fazla gözlemlenmektedir. Eğer böbrek küçülmesi problemleri yaşıyorsanız alkol ve sigarayı acilen hayatınızdan çıkartmanız gerekiyor! Özellikle alkolün böbrek taşı düşürdüğüne inanıyorsanız yanılıyorsunuz. Size Bira böbrek taşına iyi gelir mi ?makalesini okumanızı şiddetle öneriyoruz.
  • Daha önce böbrek ameliyatı olduysanız, böbrek üstü bezlerinin etkilerini ortaya çıkartmasıyla beraber gözlemlenebilir. Eğer böbrek ameliyatı olduysanız, mutlaka doktor kontrollerini aksatmamanız gerekmektedir.
  • Son ve en önemli etken ise fazla kilo! Eğer obezite yolunda ilerleyen bir hasta iseniz, bu konuda hemen bir diyetisyene başvurmanızı öneriyoruz. Aksi halde yüksek tansiyonun oluşması dahilinde böbrek rahatsızlıkları meydana gelebilir.

Evet, sizler için Böbrek Küçülmesi Neden Olur? Konusuna değindik. Şimdi de belirtilerine değinelim ve böylelikle hastaların tam olarak bilgi almalarına yardımcı olalım;

  • Ayak ve ellerde şişmeler gözlemlenir. Bu durum, vücutta fazla olan suyun dışarı atılmaması gibi durumlardan sebep kendisini ortaya çıkartmaktadır. Böbrekler görevini yaptıkça, şişmeler de kalıcı olarak ortadan kaybolur.
  • Kan basıncının düşmesi ve uzuv uyuşmaları gözlemlenir.
  • Bazı ruh değişiklikleri söz konusu olabilir. Aşırı sinir, sürekli uyku hali, dikkat bozukluğu gibi etkenler böbrek küçülmesini tetiklemektedir.
  • Eğer sık sık idrara çıkıyor ve azıcık yapıyorsanız (sistit gibi) böbrek küçülmesi belirtisi söz konusu olabilir.

Bize Sorun!

Böbrek Küçülmesi Neden Olur konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

5 Comments

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek İltihabına Ne İyi Gelir

Böbrek iltihabı, tedavi süreci fazlasıyla uzun olan ve bu süreç zarfında ağrılı geçen bir hastalık türü olarak görülmektedir. Genel olarak...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi