Böbrek Kistleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğuştan olabildiği gibi sonradan da çıkabilen böbrek kistleri, duvarında epitelle dolu kitlelerdir. Doğuştan olan böbrek kistlerine Konjenital Böbrek Kistleri adı verilir. Eğer ki belirtiler çocukluk yaşında görülüyor ise buna “Resesif Polikistik Böbrek Hastalığı” adı verilir. Belirtilerin yetişkin yaşlarda görülmesine de “Otozomal Dominant Polikistik Böbrek Hastalığı” denir. Ortalama 50 ve üstü yaşında olan kişilerde bir veya daha fazla böbrek kistleri bulunabilir.

Erişkin polikistik böbrek hastalığında yüksek tansiyon, kanlı idrar, idrar yolu enfeksiyonu, Böbrekte büyüme(hidronefroz), böbrek yetmezliği ve beyin kanaması şeklinde belirtiler gösterir. Yapılan araştırmalara göre 40 yaşından sonra hastalık belirtisi görülmeye başlar. Her iki böbrekte de bir çok sayıda büyük ve küçük kistler bulunur.

İlk olarak hastaya beslenme ve diyet uzmanları tarafından protein diyeti verilir. Hastada kistler her geçen gün artar ve bir zaman sonra böbrek yetmezliği ile sonuçlanır. Çocuklarda ise böbrek yetmezliği ve gelişme geriliği gibi belirtiler gösterir. Doğumdan itibaren ortaya çıkması durumunda 2-2,5 ay içerisinde ölümle sonuçlanır.

Basit böbrek kistleri kansere dönüşmezler. Kistler çok büyüyerek şiddetli ağrılar yapabilir. Bu durumda  cerrahi müdahaleyle kistin boşaltılması uygun olur. Eğer ki kistler ağrı yapmıyorsa herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek yoktur.

Size bir önceki yazımız olan “Böbrek İltihabı Nedir?” başlıklı makalemizi okumanızı öneririz.

Bize Sorun!

Böbrek Kistleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek İltihabı Nedir ?

Böbrek iltihabı, böbreklerin iç kısımlarının iltihaplanmasıdır. Diğer bir ismi "Nefrit" olan böbrek iltihabının 2 çeşidi vardır. Bunlar akut böbrek iltihaplanması...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi