Böbrek Kisti Ameliyatı

Böbrek kisti ameliyatı karar verilmesi için , idrarın dışarıya kolaylıkla atılamaması ve bu sebepten idrarın geriye giderek böbreğin şişmesi sonucu olarak açıklanabilir. Hemen hemen her insanda irili ufaklı basit böbrek kistleri olabilir. Bu kistler zararlı değildir. Yinede böbrek kistlerinin yakından takip edilmesinde fayda vardır.

Böbrek kistleri, çocuk yetişkin fark etmeksizin her yaşta görülebilir. Genetik olduğu gibi sonradan da oluşabilir. Böbreklerde birden fazla kistler oluşmuşsa, her kist kendi içinde ayrı ayrı incelenip değerlendirilir. Hastada böbrek kisti şüphesi varsa, kistin bulunduğu konum, şekli, büyüklüğü ve yapısal özelikleriyle derinlemesine incelenir.

Böbrek kisti teşhisinde, çoğunlukla tomografi ve ultrasonografi gibi görüntüleme metotları kullanılır. Böbrek kisti tanısı konulurken, kistin kötü huylu olup kanser riski taşıyıp taşımadığı ve diğer organları etkileyip etkilemeyeceği detaylı bir şekilde incelenir. Birden fazla oluşan böbrek kistleri tedavi edilmediği taktirde böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilir.

Böbrek kisti ameliyatında iki çeşit tedavi yöntemi kullanılır. Bunlar;

  • Laparoskopik Yöntemi
  • Robot Yöntemi

Laparoskopik böbrek kisti ameliyatı: Böbrek kistine ulaşılabilmesi için 1 cm’den ufak 3 veya 4 kesi açılır. Açılan bu kesilere ucunda kamera olan aletler yerleştirilerek, ameliyat kapalı bir şekilde gerçekleştirilir. Bu kameralar 10 kat daha büyütülerek bütün detaylar görüntülenir, hastanın kanser riski taşıyıp taşımadığı kolaylıkla tespit edilir. Yapılan cerrahi müdahalede, kist duvarı böbrekten çıkartılarak incelenmek üzere laboratuvara gönderilir. Alınan bu örnekte gerekli testler yapılır. Eğer kanser teşhisi konulmuşsa buna göre cerrahi müdahale yapılır. Bu müdahale böbreğin bir kısmı veya tamamı alınabilir.

Laparoskopik Yöntemi Avantajları
  • Açık cerrahideki gibi hastada büyük kesiler yapılmaz.
  • 10 kat daha büyük ve net görüntü altında işlemler gerçekleşir.
  • Ameliyat sonrası ağrı daha az olur.
  • Ameliyat sonrası hastanede yatış süresi kısalır.
  • Daha hızlı iyileşme sağlanır.
  • Açık cerrahiye göre daha kozmetik bir görünüm vardır.

Robot böbrek kisti ameliyatı: Bu yöntemde tıpkı laparoskopik cerrahi yönteminde olduğu gibi hastaya 1 cm’den ufak 3 delik açılır. Bu kesilere kamera sistemiyle donatılmış robot aletler yerleştirilir. Bu aletler kistin konumunu tespit eder ve yerinden çıkarır. Kanser riski yine kolaylıkla tespit edilebilir. Kistten alınan örnek laboratuvara gönderilerek kanser olup olmadığı anlaşılır ve kansere yönelik cerrahi tedavi uygulanır.

Kapalı ameliyatlarda bazen olumsuzluklar da çıktığı görülmüştür. Ameliyat sırasında börekte kanama olursa böbrek çıkarılabilir. Bu ihtimal çok az da olsa vardır. Laparoskopik ve robot yöntemleriyle alınan kistler daha sonra da tekrarlayabilir.

Size bir önceki yazımız olan “Çocuklarda Böbrek Reflüsü” başlıklı makalemizi okumanızı öneririz.

 

Bize Sorun!

Böbrek Kisti Ameliyatı konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklarda Böbrek Reflüsü

Çocuklarda böbrek problemleri arasında en çok karşılaşılan Böbrek Reflüsü'dür. Tedavi edilmediği takdirde böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilir. Sağlıklı bir kişinin böbrek...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi