Böbrek Kanseri

Böbrek Kanseri Nedir?

Böbreklerde bir çok kanser türleri oluşabilir. Böbrek kanseri türlerini sınıflandıracak olursak iyi huylu ve kötü huylu kanser olarak ikiye ayrılır. Böbreklerde en sık görülen kitleler genellikle basit böbrek kistleridir. Börek kisti iyi huylu kitle olduğu gibi kanser grubuna da dahil edilmez. Basit böbrek kistleri kişinin yaşamını olumsuz etkilemez ve çoğu zaman klinik testlerde rastlantı sonucu görülür. Basit böbrek kisti olan hastaların yılık doktor kontrolünde takibi yeterlidir. Böbrek kanseri ise kötü huylu olup, diğer basit böbrek kistlerinin aksine kişinin yaşamını olumsuz yönde etkiler.

Böbrek Kanseri Belirtileri

Böbrek kanseri genellikle 50 yaşından sonra ortaya çıkar. Erkeklerde, kadınlara göre 2-3 kat daha fazla görülme riski vardır. Hastada idrarı genellikle pembe veya kırmızı olur. Ağrı sadece kaburga altında olup ve hiç geçmeyen bir ağrı türü olarak karşımıza çıkar. Ayrıca kilo kaybı, yorgunluk, halsizlik ve belirli aralıklarla ateşin yükselmesi diğer böbrek kanseri belirtileridir.

Böbrek Kanseri Risk Faktörleri

Böbrek kanserinin oluşmasında ki en önemli faktörler;

 1. Böbrek kanseri veya diğer kanserlerin görülme riski yaş ilerledikçe artar.
 2. Sigara içen kişinin, içmeyen kişilere oranla böbrek kanserine yakalanma riski daha fazladır. Kişi sigarayı bırakması durumunda bu risk zamanla azalır.
 3. Aşırı kiloluluk ve obezite bir çok hastalığın habercisidir. Bunlardan biride böbrek kanseridir. Kilosu normal olanlarda bu risk daha azdır.
 4. Hipertansiyon yani yüksek tansiyon hastaları, böbrek kanseri olasılığı artıran faktörlerdendir.
 5. Böbrek yetmezliği olan kişilerde, uzun süre diyaliz gören hastaların böbrek kanseri gelişme riski daha fazladır.
Böbrek Kanseri – Metastaz

Diğer kanser türlerinde olduğu gibi böbrek kanserinde de hücrelerin DNA’sında oluşan mutasyonların kansere yol açtığı bilinmesine rağmen nedeni henüz belli değildir. Mutasyon, hücrelerin hızlı bir şekilde büyümesi ve çoğalmasına denir. Bu hücrelerden bazıları böbreklerden ayrılarak vücudun diğer bölgelerine yayılım göstermesine metastaz adı verilir.

Böbrek Kanserinin Tanısı

Kendinizde ciddi böbrek kanseri belirtileri olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuz aşağıdaki testlerden bir veya birkaç tanesini sizden isteyebilir.

 1. İdrar Testi
 2. Kan Testi
 3. Ultrasonografi
 4. Bt (Bilgisayarlı Tomografi)
 5. IVP Böbrek Filmi
 6. Biyopsi
Böbrek Kanseri Evreleri
 • 1. Evre: Bu evrede tümör boyutu 7 cm’den daha küçük olup, sadece böbrek içerisinde yer alırlar. Diğer organlara yayılım göstermezler.
 • 2. Evre: Bu evrede tümör boyutu 7 cm’den daha büyük olmasına rağmen böbrek dışındaki organlara yayılım göstermezler.
 • 3. Evre: Bu evrede tümör herhangi bir büyüklükte olabilir. Böbrek dışında, lenf bezlerine geçiş yapmıştır ya da böbreğin çevresinde ki kan damarlarına yayılım göstermiştir.
 • 4. Evre: Bu evrede tümör, böbrek etrafındaki yağlı dokuya veya fibroz kapsül dokusuna yayılım göstermiştir.  Ayrıca kanser lenf dokularına veya akciğer, karaciğer ve kemiklerde gibi diğer organlara da sıçrama ihtimali çok yüksektir.

Size bir önceki yazımız olan “Böbrek Kistleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler” başlıklı makalemizi okumanızı öneririz.

Bize Sorun!

Böbrek Kanseri konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek Kistleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğuştan olabildiği gibi sonradan da çıkabilen böbrek kistleri, duvarında epitelle dolu kitlelerdir. Doğuştan olan böbrek kistlerine Konjenital Böbrek Kistleri adı verilir....

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi