Böbrek Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar ?

Böbrek hastalıkları yaşam kalitesini düşüren ciddi rahatsızlıklardır. Çoğu kişi böbrek hastalıklarıyla yüzleştiği gibi, toplum bu konuda da yeterli bilgi ve birikime de sahip değildir. Erken dönemlerde teşhis edilen böbrek rahatsızlıkları daha da kötüye gitmeden tedavi edilebilir. Kişiler kendi vücudunda ki farklılıkları doğru bir şekilde analiz ederek vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekmektedir.

Böbrek Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar ?

Böbrek hastalıklarıyla ilgilenen 2 adet bilim dalı vardır. Bunlar ÜROLOJİ ve NEFROLOJİ ‘dir. Üroloji bölümü daha çok mesane, böbrekte ve kananda taşlar, prostat gibi hastalıklarla ilgilenmektedir. Nefroloji ise böbrek yetmezliği ve diğer böbrek hastalıkları grubuyla ilgilenmektedir. Kişi kendinde böbrek rahatsızlığı hissediyorsa hastaneye gittiğinde gerekli bölüme yönlendirilecektir. Hastalar, üroloji ve nefrolojiye yönlendirilmesi için bir takım testlerden geçerler. Bu testler kan tahlili ve idrar tahlili gibi laboratuvar testleridir.

Kaynaklar

Nephrology – Wikipedia, the free encyclopedia

American Society of Nephrology

Clinics of Nefrology, Transplantology and Internal Medicine

UZ Brussel: Nefrology

Contact Clínic Institute of de Nefrology and Urology

Bir önceki yazımız olan “Böbrek Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi” başlıklı makalemizi okumanızı öneririz.

Bize Sorun!

Böbrek Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar ? konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

4 Comments

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi

Böbrek enfeksiyonu çeşitli bakterilerin neden olduğu çok kısa süreyle idrara çıkma, idrar yaparken zorlanma, idrar bölgesinde ağrı ve yanma gibi...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi