Böbrek Hastaları Ne Yememeli

Eğer böbrek rahatsızlığı yaşıyorsanız, bu durumda birçok yiyecekten uzak durmanız gerekmektedir. Zira böbrek rahatsızlığı yaşayan hastalar için diyetisyenler bu konuda “Böbrek Hastaları Ne Yememeli veya yemeli?” tarzında ki soruları cevaplamaktadır.

Tuz, sodyum ve potasyum kaynaklı yiyecekleri hemen hayatınızdan çıkartmalısınız. Maalesef ki bu ürünler böbreklerin ayrıştırma sürecinde daha fazla yorulmasına neden olmaktadır. Bu yüzden hekimlerimiz, böbrek rahatsızlığı yaşayan kişilerin bu tarz ürünlerden kalıcı olarak uzak durmasını önermektedir. Aynı zamanda böbrek rahatsızlığı çeken hastaların tuz ve sodyum bulunan yiyecekleri tüketmesinde kalp yetmezliği veya hipertansiyon gibi sıkıntılarla baş başa kaldığı bilinmektedir. Bu yüzden olabildiğince önlemler alınmalı, doğru besin türleri tercih edilmelidir. Şimdi sizler için maddeler halinde “Böbrek Hastaları Ne Yememeli” konusuna değineceğiz;

  • Fosfor açısından zengin olan besinlerden tamamen uzak durmalısınız. (kuru baklagiller, kuruyemiş ve yağlı tohumlar, tarhana çorbası, balık, kahve ve meşrubat türleri, kurutulmuş olan sebze ve meyveler, baharatlar, çikolata, Hindistan cevizi gibi ürünler)
  • Potasyum bakımından zengin olan besinleri hayatınızdan çıkartın. (Semizotu, asma yaprağı, roka, kereviz, enginar, bakla, ıspanak, mut, kavun, kayısı, kivi, nar, avokado, kurutulmuş meyveler, mantar, mısır, patates, çikolata)
  • Sofra tuzu ve sodyumlu yiyecekler tüketmeyin.
  • Suyu, sadece susuzluğu giderecek kadar tüketin.
  • Ağzınızı soğuk sıvılarla çalkalamaya özen gösterin.
  • Limon dilimleri kullanarak ağzınızı nemlendirin.

Böbrek Hastaları Ne Yememeli konusuna dikkat ederseniz, sağlıklı bir yaşantıya tekrar kapılarınızı aralayabilirsiniz. Diyetisyenler, siz gelişme kaydettikçe ödül olarak bazı yasaklı olan yiyecekleri sizler için sunabilir. Bu sadece doktor kontrolü altında sağlanan bir durumdur!

Bize Sorun!

Böbrek Hastaları Ne Yememeli konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

1 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek Hastaları Ne Yemeli

Böbrek, bilindiği gibi ağız yoluyla alınan sıvı ve katı maddeleri ayrıştırmada büyük bir önem taşımaktadır. Bu sebeple Böbrek Hastaları Ne...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi