Böbrek Hastaları Hangi Gıdaları Yememeli?

Böbrek hastaları nasıl beslenmeli?  Hangi gıdaları yememeli ? Bu yazımızda böbrek hastası olan kişilerin yeme içme konusunda dikkat etmesi gereken en önemli unsurlar neler onları sıralayacağız.

En önemli besin türlerinden olan protein, vücudun büyümesi, gelişmesi ve savunması için hayati önem taşır. Protein denince ilk akıllara gelen yumurtadır. Yumurtaya ek olarak süt ve peynir gibi hayvansal gıdaların yanı sıra kuru baklagillerde de protein vardır. Çeşitli besinler aracılığı ile vücudumuza giren proteinler yakıldıktan sonra asit, üre ve kreatinin gibi zararlı maddeler olarak açığa çıkmaktadır. Böbrek sağlığı yerinde olan kişiler bu zararlı maddeleri vücutlarından dışarıya rahatlıkla atabilmektedirler. Ancak kişide böbrek yetmezliği varsa bu maddeleri dışarıya atamaz ve buna bağlı çeşitli hastalıkların belirtileri ortaya çıkar. Böbrek hastalarının protein alımı kısıtlı olmalıdır. Hastaların alması gereken protein miktarı ise doktor kontrolünde ve çeşitli klinik testlerle belirlenmektedir.

Tuza benzeyen potasyum, kan ve dokularda bulunan bir madde olmasının yanı sıra  adalelerin ve kalbin kasılmasında da çok önemli rolü vardır. Böbrek hastalarında özellikle de böbrek yetmezliği olan kişilerde daha fazla potasyum alınması kandaki potasyum seviyesini yükselttiği gibi dışarıya atılması da mümkün olmayabilir. Potasyum yükselmesi çok tehlikeli bir durumdur ve ani kalp durmasına sebebiyet verebilir. Potasyumun en yoğun bulunduğu; taze meyve, taze sebze ve kurutulmuş meyvelerdir. Bu yüzden yemeklerde kullanılan sebzelerin çok iyi haşlanması gerekmektedir.

Böbrek yetmezliği olan kişilerde kalsiyum ve fosfor dengesi normal seviyede değildir. Tüm süt ürünleri ve balıklar kalsiyum ve fosfor bakımından zengin

Böbrek yetmezliğinde böbrek fonksiyonları görevlerini tam olarak yerine getirmediği için böbrekte biriken fazla tuzu da dışarıya atamaz. Vücuttan atılamadığı gibi fazla tuz tansiyon yükseltir ayrıca kalp yetmezliğine de yol açar.

Böbrek yetmezliği teşhisi konulan hastalar mutlak suretle hayvansal gıdalardan uzak durmalıdırlar. Yemeklerde kullanacakları yağlar ise, zeytinyağı, mısır yağı ve ay çiçek yağı gibi bitkisel yağlar olmalı.

Bir önceki yazımız olan “Böbrek Dostu Yiyecekler” başlıklı makalemizi okumanızı öneririz.

Bize Sorun!

Böbrek Hastaları Hangi Gıdaları Yememeli? konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

2 Comments

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek Dostu Yiyecekler

Böbrek dostu yiyecekler, böbreklerimiz vücudumuz için hayati önem taşır. Ona çok iyi bakmamız gerekir çünkü ona verdiğimiz her hasar maalesef geri...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi