Böbrek Epiteli Nedir ?

Hiç kuşkusuz ki böbrekler vücudumuzun en önemli organlarıdır. Tabiki de bütün organlarımız önemlidir fakat böbreklerin kendisini yenilememesinden dolayı biraz daha önem taşır. Böbrekler vücuda giren besinleri süzüp yararlı olanları vücudumuza gönderir, yararları olmayanları idrar ile dışarıya atar. Böbreklerde bir çok hücre ve doku bulunmaktadır. Normal bir insanda iki adet böbrek bulunur. Böbreklerden biri bozulursa veya böbrek fonksiyonlarını yitirirse, diğer tek böbrekle de yaşam sürdürmek mümkündür. Böbrek epiteli ise idrarda protein miktarı yüksek olan kişilerde daha sık karşılaşılır.

Böbrek epiteli nedir diye soracak olursanız, yuvarlak ve küçük olduğu gibi çok köşeli olmaktadır. Bir diğer özelliği ise lökositlerden büyük ve yassı olmasıdır. Normal idrarda görünmediği gibi epitelin diğer epitellerle karışabilir. Genellikle böbrek hastalıklarında en çok akut döneminde kendisi gösterir. Bilinen 3 çeşit epitel görülmektedir. Bunlar sırasıyla;

  • Yassı epitel
  • Böbrek epiteli
  • Değişici epitel

Böbrek epitelleri hem zararlı hemde faydalı olabilmektedir. Sağlıklı kişilerde veya böbrek hastalıkları geçirmemiş kişilerde epitel hücrelere rastlanmamaktadır. Böbrek epiteli idrara indiği zaman tehlike arz edebilir. Derhal önlem alınmalı ve doktor kontrolu altında ilaç tedavisine başlanmalıdır. Böbrek epiteli öldürücü değildir. Böbreğe yıpratan bir zararı bulunmamaktadır. Böbrek epitelini kişi kendi anlayamaz. Doktor kontrolünde çıkmaktadır. Bir diğer farklı durum ise böbrek epitel yüksekliğidir. Hekim epitel yükseklik derecesine göre tedavi uygular.

Kaynaklar

Bir önceki yazımız olan “Böbrek Yetmezliği Belirtileri” başlıklı makalemizi okumanızı öneririz.

Bize Sorun!

Böbrek Epiteli Nedir ? konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

3 Comments

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Böbrek yetmezliği belirtileri denince, tuvalette çok az idrar çıkışı olması, idrarın hiç gelmemesi, ayaklarda ve bacaklarda ödem oluşması ilk sıralarda...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi