Böbrek Dostu Yiyecekler

Böbrek dostu yiyecekler, böbreklerimiz vücudumuz için hayati önem taşır. Ona çok iyi bakmamız gerekir çünkü ona verdiğimiz her hasar maalesef geri döndürülemez. Böbrek kendini yenilemeyen tek organdır.

Böbrekler görevlerini yerine getirmeyince, kanda üre ve kreatinin gibi maddelerin seviyesi yükselir ve böbrek yetmezliği başlar.  Böbrek yetmezliğin bir çok sebebi olabilir. Böbreklerimizi korumak için ise şu besinleri tüketmek her zaman yararınıza olur.

Kiraz: Böbrek dostu yiyecekler arasında en üst sıraya kirazı koyabiliriz. Tam anlamıyla böbrek dostudur.  İdrar söktürücü özelliği yanı sıra böbreklerin temizlenmesine de yardımcı olur. Ayarıca içerisinde bulunan kinik asit sayesinde böbreklerde taş ve kum oluşumunu da engellemektedir.

Böbreklerinizi korumak için bol bol su tüketmeniz gerekiyor.

Çilek: İçerdiği antioksidan sayesinde böbreğin sağlığını korur ve ürik asiti böbreklerden atmasına yardımcı olur.

 

Yoğurt: Küçük böbrek taşlarını (ucu keskin olmayan taşlar) vücuttan atmaya yardımcı olur. Özellikle yoğurt suyu bu konuda çok etkilidir.

 

Maydanoz: Yine yoğurt gibi böbrek taşı tedavisi için çok etkili olan maydanoz aynı zamanda böbrek sağlığı içinde önemli bir besin kaynağıdır.

 

Lavanta Çiçeği: Böbrekleri temizler ve zararlı maddeleri vücuttan atmasına yardımcı olur.

 

Kabak: Böbrek ve mesane iltihaplarına birebirdir. Ayrıca idrar söktürücü özelliği de bu besini böbrek dostu yapan bir diğer faktördür.

 

Zencefil: Böbrekleri ve kanı temizler. Toksinlerden arındırır.

 

Bir önceki yazımız olan “Böbrek Taşı Belirtileri” başlıklı makalemizi okumanızı öneririz.

Bize Sorun!

Böbrek Dostu Yiyecekler konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek Taşı Belirtileri

Böbrek taşı oluşumunu önleyen en önemli besin sudur. Günde 2,5-3 litre su içen bir kişi böbrekte bulunan çok küçük taşları idrar...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi