Böbrek Damar Tıkanıklığı

Böbrek Damar Tıkanıklığı, genel olarak bilindiği gibi böbrek yolunda ki damar tıkanıklıkları olarak ifade edilemez. Tıp dilinde böbrekte ki damarların tıkanması ihtimali yoktur. Bu aslen damar yollarında daralmaların oluşmasıyla beraber, idrarın dışarıya atılması veya kan pompalama gibi sorunsalların söz konusu olmasına neden olmaktadır. Doktorlar, bu yönde doğru tavsiyeleri sunarak, böbrekte oluşan damar daralmaları veya tıkanıklıklarına ilişkin doğru tedavi yöntemleri uygulamaktadır.

Damar kireçlenmesi olarak da adlandırılabilir. Damar bu nedenle sertleşir ve görevini yerine getiremez. Bu gibi durumlarda halsizlik, süregelen böbrek ağrıları, sık ve az idrara çıkma gibi sıkıntıları beraberinde getirmektedir. Ayrıca kireçlenme ve sertleşmeye neden olan bir rahatsızlıktır. Bunun önüne geçmek bakımından bazı önlemler alınmalıdır. Böbrek Damar Tıkanıklığı, böbreğe giden ana damarlarda görülen bir rahatsızlıktır. Kişilerde ciddi ağrılar söz konusu olur ve bu sebeple böbrek ağrıları tam manasıyla meydana çıkar. Doktorlar başlangıç aşamasında olan rahatsızlıkları tek seansta çözüme kavuşturabiliyorlar. Eskiden bu tip rahatsızlıklar gözlemlendiği zaman açık böbrek ameliyatları yapılırdı. Fakat teknolojinin ilerlemesiyle beraber artık 25-30 dakika gibi sürelere yayılmış olan Böbrek Damar Tıkanıklığı cerrahi müdahaleler yapılabiliyor.

Eğer süregelen bir rahatsızlık olarak, cerrahi müdahale yapılmasına rağmen tekrar gözlemleniyorsa bu konuda bazı ek müdahaleler yapılmalıdır. Gençlerde bu tip rahatsızlıklar kendisini yüksek tansiyonla göstermektedir. Eğer Böbrek Damar Tıkanıklığı konusunda sorunlar yaşıyorsanız hemen bir hekime görünmenizi öneriyoruz.

Bize Sorun!

Böbrek Damar Tıkanıklığı konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

3 Comments

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek Kanseri Öldürür mü?

Böbrek kanseri, günümüzün en çok görülen kanser türlerinden bir tanesidir. Bu tip durumlarda böbrek tamamen iflasını gerçekleştirir, vücuda ağız yolu...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi