Böbrek Çürümesi Nedir ?

Böbrek çürümesi, böbrek yetmezliği, böbrek fonksiyonlarının bozulması ve yavaşlaması böbrek hastalığın habercileri arasında yer almaktadır. Böbreklerimiz çalışmadığında zararlı sıvılar vücutta birikmeye başlar ve ölümcül sonuçlar doğurabilen komplikasyonlar da gelişebilir. Böbrek yetmezliği belirtileri arasında ilk sıralarda yer alan tuvalete çıkıldığında az idrar veya hiç idrar gelmemesi ve bacaklarda-ayaklarda şişlikler veya ödem olması diyebiliriz.

Böbrek çürümesi çok sinsi bir böbrek hastalığı olup ilk dönemde pek fazla belirti göstermeyebilir. Böbrek çürümesi başladığında vücuttaki su dengesi bozulduğundan dolayı bir takım belirtiler göstermeye başlar. Bir sonraki safhada kişide halsizlik nefes darlığı gibi belirtiler görülebilir. Bunları takiben ayaklarda ve bacaklarda şişlikler oluşmaya başlar. Böbrekler tam kapasite çalışmadığı için idrara çıkıldığında çok az idrar gelir veya hiç gelmez. Yapılan araştırmalarda bir başka görülen bulgular ise iştahsızlık, mide bulantısı ve kusmadır. Sürekli agresif ve sinirli olma hali endişe ve konsantre olamama durumları da böbrek çürümesi belirtileri arasında yer alır.

Böbrek çürümesi belirtileri kişiden kişiye değiştiği gibi her kişide aynı bulgular görülmez. Bazen kişide olası başka bir hastalığın belirtileriyle örtüşebilir.

Böbrek hastalıklarının böbreklere verdiği hasarlar maalesef geri döndürülemez. Bu yüzden vücudunuzdaki farklılıkları gözetmeksizin en kısa sürede bir hekime başvurup birtakım klinik testlerden geçmelisiniz.

Böbrek çürüme belirtileri, bir başka deyişle böbrek yetmezliği belirtileri çeşitleri aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

  • Akut Prenenal Böbrek Yetmezliği
  • Akut İçsel Böbrek Yetmezliği
  • Kronik Böbrek Yetmezliği
  • Kronik İçsek Böbrek Yetmezliği
  • Kronik Postrenal Böbrek Yetmezliği

Kaynaklar

Bir önceki yazımız olan “Yoğurt Suyu Böbrek Taşı Düşür Mü?” başlıklı makalemizi okumanızı öneririz.

Bize Sorun!

Böbrek Çürümesi Nedir ? konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

3 Comments

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Yoğurt Suyu Böbrek Taşı Düşürür Mü ?

Böbrek taşı ve kumunun verdiği dayanılması güç ağrılarda insanların doktora gitmeyip halk arasında ağızdan ağza dolaşan tedaviler arasında yoğurt suyu...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi