Böbrek Biyopsisi

Böbrek Biyopsisi, böbrekte herhangi bir sebepten dolayı şüpheli tümör gözlemlendiği vakit, doktorların iğne yaparak bir parça almasına verilen isimdir. Günümüzde birçok hasta için bu teknik uygulanmaktadır. Doğru sonuçların ortaya çıkması bakımından bu tekniğin uygulanması fazlası ile önemlidir. İki farklı amaçla Böbrek Biyopsisi işlemi uygulanır;

Böbreğe diğer testler yapıldı ve kesin sonuçlar ortaya konulmadıysa, kesin tanı koymak açısından bu tekniğin uygulanması önem taşımaktadır.
Böbreklerde var olan bir tümörü net olarak belirlemek açısından bunu uygulamak gerekmektedir. Aynı zamanda iyi huylu veya kötü huylu tümörler için de tipleme yapabilir. Her böbrek için Böbrek Biyopsisi uygulanmamaktadır. Bazı hastalar için direkt olarak ameliyat ortamı hazırlanabilir.

Böbrek Biyopsisi, günümüzün en güvenilir ve kesin sonuçlar veren tekniği olarak bilinmektedir. Doktorlar, bu konuda yaşanan sıkıntıları çözüme kavuşturmak ve kesin tanı koymak bakımından bu tekniğe fazlası ile yönelmektedir. İğne yapılmadan evvel lokal anestezi uygulanır. Bununla beraber herhangi bir ağrı durumu gözlemlenmemektedir. Fakat işlemi tam manasıyla bilmediğimizden dolayı korku, endişe, panik gibi farklı ruh hali değişimleri söz konusu olabilir.

Öncelikle Böbrek Biyopsisine geçiş yapmadan evvel doktorlar ultrason yaparlar ve parça alınacak bölgeyi kesinleştirirler. Ondan sonra bu bölge uyuşturulur, iğne ile girilir ve biyopsi alınır. 5 dakika kadar kısa bir sürede bu işlem kalıcı olarak bitmektedir. Günümüzün en sık tercih edilen tekniklerinden bir tanesidir.

Bize Sorun!

Böbrek Biyopsisi konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek Üşütmesi Belirtileri

Günümüzde birçok kişi, Böbrek Üşütmesi Belirtileri ile alakalı sıkıntılar çekmektedir. Sizlere bu alanda belirtiler ve dikkat edilmesi gereken unsurları sunacak,...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi