Böbrek Ağrısı Nedenleri

Metropoller de ki hızlı ve düzensiz yaşam, yoğun iş temposu veya bilinçsizce yapılan spor türlerinde vücudumuzda önemiz ağrıları çoğu zaman görmezden gelmekteyiz. Aslında bu ağrılar böbrek ağrısı olduğunda çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Böbrek ağrısı çoğu zaman enfeksiyon şeklinde olsa da, zamanla ileride farklı böbrek rahatsızlıklarının da habercisi olmaktadır. Daha da kötüsü böbrek kaybı ile de sonuçlandığı görülmektedir. Bu sebeplerden dolayı böbrek ağrısını önemsememiz ve  en kısa zamanda bir üroloğa muayene olup gerekli tetkikleri yaptırmamız şart. Kişiler çoğu zaman böbrek ağrıları ile bel ağrılarını karıştırmaktadır ve önemsiz bir bel ağrısı değip, olası böbrek hastalığını ertelemektedir. Hatta bazı kişiler böbreklerinin nerede olduğunu bile bilmezler. Böbreklerinin asıl yerini öğrendiklerinde ise çok şaşırırlar.(Şekil : A).

Kişiler böbrek ağrısı olup olmadığını, eğer ki bilinen bir böbrek rahatsızlığı yok ise anlaması hiç de kolay değildir.  Ağrının tam olarak böbrek ağrısı olduğunu anlamak için diğer belirtilere de dikkat etmek gerekir. Kan dolaşımında azalma ile birlikte aşırı halsizlik, yüksek ateş ve farklı türlerde ki idrar semptomlarıyla görülebilir. Böbrek ağrısı aniden başlayıp ve yine  aniden bitebilir. Çok hareketli olmak olası bir börek taşının yerinden oynamasıyla da ağrı hızla başlayabilir. Ağrı çeşitlerini aşağıda maddeler halinde görebilirsiniz.

 • Böbrek Taşı Ağrıları
 • Böbrek Enfeksiyonları
 • İdrar yolu Enfeksiyonu
 • Damar Sertleşmesi
 • UPJ Darlığına Bağlı Böbrek Ağrısı
 • At Nalı Böbrek
 • Polikistik Böbrek Hastalığı
Böbrek Taşı Ağrısı

Çok küçük böbrek taşları kişide herhangi bir ağrı, sızı ve kanama yapmadan idrarla birlikte vücuttan atılır. Börek taşının neden olduğu başlıca belirtiler, idrar ile atılamayan taşın böbrekte sıkışması, böbrekten mesaneye doğru hareket etmesinde ve böbrek taşının enfeksiyona yol açmasıyla olur.

İnsanların en çok karşılaştığı ise, karın yan kısmında böbreklerin bulunduğu yerde veya sağ ve solda olmak üzere belin üst kısmında meydana gelen ağrılardır. Bu ağrılar bazen kasıklarda da görülebilir.

Ağrı olduğu zaman ağrının şiddetine göre ağrı kesicilerde fayda etmeyip sizi acile kadar götürebilir. Bu ağrılar aniden başlayıp birkaç saat sürebilir ve aniden de kesebilir.

Not: Böbrek taşını önlemek için “BÖBREK TAŞI ÖNLEMEK İÇİN ÖNERİLER” isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Böbrek Enfeksiyonları

Bir diğer ismi Pyelonefrit olan böbrek enfeksiyonu, genellikle idrar yolundan veya mesaneden yani idrar torbasından başlayıp böbreğe doğru ilerleyen bir tür idrar yolu enfeksiyonudur.

Acil bir tıbbi müdahale gerektiren böbrek enfeksiyonları, uygun şekilde tedavi edilmezse böbrekte kalıcı rahatsızlıklar ve böbrek fonksiyonlarının düzgün çalışmamasına sebep olabilir. Böbrek enfeksiyonlarında tedavi genelikle antibiyotikle olup hastanede kalmanız bile gerekebilir.

En sık Görülen Börek Enfeksiyon Belirtileri

 • İdrara çok sıklıkta çıka
 • Karın ağrısı
 • Yüksek ateş
 • Kasıkta ve sırtın yan kısımlarına doğru ağr
 • Sürekli idrara çıkma hissiyatı olma durumu
 • İdrar yaparken yanma ve derin ağrı
 • İdrarda kan veya iltihaplanması
İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu genellikle, idrar yolundan mesaneye kadar giden bakterilerin oluşturduğu bir enfeksiyon türüdür.

Enfeksiyon sadece mesanede görülüyorsa buna “sistit” denir. Ancak, üst idrar kanalını etkilediği gibi bazende üriner sisteme bağlı böbrekleri de etkileyebilir.

Eğer ki böbreklere ve üst idrar kanalına yayılan bir enfeksiyon ise buna “pyelonefrit ” denir. Risk sıralaması söz konusuysa, alt idrar yolu enfeksiyonu yani sistit, üst idrar yolu enfeksiyonu pyelonefrite göre daha az risk taşımaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonu erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülmekte ve sürekli tekrarlayan bir sağlık sorunudur. Bunun sebebi ise, kadınlarda idrarı mesaneden dışarıya doğru taşıyan kanalın ereklere göre daha kısa olmasından kaynaklanır.

Damar Sertleşmesi

Arteriyoskleroz adı verilen damar sertleşmesi, sağlıklı atar damarların zaman içerisinde damar duvarlarının kalınlaşıp esnekliğini yitirmesi ve daralması sonucu, sadece kalbi etkileyen bir hastalık olarak görülse de bu zamanla böbreklere de sıçrayabilir. Damar sertleşmesinden dolayı böbrek damarları da etkilenmişse, böbreklerdeki yeteri kadar kan akışının olmaması ve ileri ki zamanlarda böbrek fonksiyonlarında azalma ve çeşitli böbrek hastalıklarını da beraberinde getirmektedir.

UPJ Darlığına Bağlı Böbrek Ağrısı

Upj darlığına bağlı böbrek ağrısı için “Upj Nedir ve Upj Darlığı Nedir” isimli makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

At Nalı Böbrek

Anne karnında ki cenin böbrekleri ilk olarak tek parçadan oluşmaktadır.  Cenin zamanla büyüyüp organlar geliştikçe böbrekler ayrılır ve iki börek haline gelirler. Yapıla araştırmalara göre her 10.000 doğumda bir böbrekler olağandan farklı gelişir ve böbreklerin birbirinden tam olarak ayrılmayarak, at nalı şeklinde tek böbrek halini alır.

At nalı böbrek sahibi kişilerin üçte birinde sorun çıkmaz ve kişi hayatına sorunsuz olarak devam eder. Üçte bir olguda idrar daralmış olan üniterden geçemez ve böbrek büyür  (hidronefroz), zamanla da böbrek fonksiyonlarını yitirir.

Diğer üçte bir olguda ise kişinin belini arkaya doğru hareket ettirdiğinde şiddetli karın ağrısı ve karnına gelecek olası bir darbe ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Polikistik Böbrek Hastalığı

Polikistik böbrek hastalığı genetik geçişli bir hastalık olup, görülme sıklığı da 1/400 ile 1/1000 ‘dir. Son dönemde de %2,5 gibi bir sıklıkta ise böbrek yetmezliği gelişimi olur. Kalıtsal geçişinden dolayı ailede bir veya birden fazla jenerasyonda böbrek yetmezliği ve diyalize girme öyküsü vardır. Bölgelere göre görülme sıklığın da herhangi bir değişim yoktur. Kadınlarda veya erkeklerde görülme sıklığı aynıdır. Otozomal dominant geçiş olmakla birlikte, sizde veya eşinizde polikistik böbrek yetmezliği var ise çocuğunuzun kız erkek fark etmez, polikistik börek hastalığı olma olasılığı %50’dir. Son yıllarda böbrek yetmezliği ile karşımıza çıkan ya da böbrek nakli gereken hastaların yaklaşık %10’u polikistik böbrek hastalığı kaynaklıdır.

Bir önceki yazımız olan “İLAÇLI IVP BÖBREK FİLMİ” başlıklı makalemizi okumanızı öneririz.

Bize Sorun!

Böbrek Ağrısı Nedenleri konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

3 Comments

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
İlaçlı IVP Böbrek Filmi

DÜSG Grafi alanındaki kemik ve yumuşak dokuları normaldir. Üriner sistem alanlarında radiopak kalkül mevcut değildir. Her iki psoas adele konturları...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi