Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer

Başladığı bölümden karın bölgesinin orta kısımlarına doğru ilerleyen böbrek ağrısı, beklenmeyen bir anda aniden gözlemlenebilir. Ardından sızlama şekline dönüşür ve yine normal seyrinde devam eder. Genel anlamda ikiye ayrılan böbrek ağrıları, nefrit ve böbrek üstü bezi hormonlarından kaynaklanır.

Böbreklerin iltihaplanması sonucunda oluşan duruma nefrit denir. Akut iltihaplanmalar diye nitelendirilen, yoğun baş ağrısı ile devam eden, bel ağrısı ve titremeler, ani kusmalar gibi belirtilerle şiddetlenerek kendisini gösteren iltihap çeşidi, kişinin iştahsız hissetmesine neden olur. Bu da idrarında bir miktar azalma olacağı anlamına gelir. Akut nefrit, bulaşıcı hastalıklardan sonra daha fazla kendisini gösterebilir. Bu hastalıklardan başlıcaları: tifo, grip, kızamık, kabakulak ve sinüzit gibi hastalıklardır. Nefrit rahatsızlığının tedavisinde uygulanan en etkili yöntem, hastanın böbreğinin işleyişini iyileştirmektir. Yani vücuttaki kanı dezenfekte ederek sistemin daha etkin bir şekilde çalışması sağlanabilir. Bunun yanı sıra böbrek ağrısı tedavisinde hastanın bazı diyet programları uygulaması önerilebilir. Tuzsuz, yağsız ve şekerli diyet programları hastanın iyileşme sürecini hızlandırır.

Böbrek Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Böbrek ağrısı çeken kişilerin öncelikle bol su tüketimi yapmaları gerekmektedir. Pek çok kişi için ilginç gelse de bira tüketimi de böbrek ağrılarıyla mücadelede etkin bir rol oynar. Eğer evinizde, böbrek ağrılarınızın ilk zamanlarında etkili bir yöntem uygulayarak ağrılarınızı hafifletmek isterseniz, sıcak su torbası uygulaması yapabilirsiniz. Bunun dışında düzenli olarak limonata tüketebilir, protein ağırlıklı yiyeceklere yönelebilirsiniz.

Böbrek Taşı İçin Avakado Yaprağı: Böbrek taşı ve ağrılarına çok iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmış yiyeceklerden birisi de avakado yaprağıdır. İçeriğinde büyük oranda potasyum bulunması sayesinde, böbrek taşı dökme konusunda etkili bir yöntemdir.

Pirinç: Vücudun ihtiyaç duyduğu enerjinin büyük bir bölümü pirinç ile karşılanabilir. Son derece kaliteli bir karbonhidrat ihtiva etmesi, böbrek taşı düşürmede önerilen bir yiyecek olmasını beraberinde getirmektedir.

Sodyum İçeren Gıdalar: Kan basıncını düzenlemede etkin bir görev yapan sodyum, böbreklerdeki ağrıyı hafifletir. Fakat aşırı tüketimi böbreklerde birikmesine ve daha büyük sağlık sorunlarıyla karşılaşılmasına neden olabilir.

Bize Sorun!

Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek Taşı Nasıl Düşer

Böbrek kanallarında neden oluştuğu tam olarak bilinmeyen böbrek taşı mineral içeriğine sahip sert kitlelerdir. Erkeklerde görülme riski kadınlarınkinden daha fazladır....

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi