Böbreğin Çalışma Sistemi

İnsan bedeninde yaşamsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için bir çok organ vardır. Organlarımız, bizim sağlıklı bir şekilde yaşayabilmemiz için çok sistemli bir şekilde çalışırlar. Bunu birbirine bağlanmış zincir halkalarına benzetebiliriz. Bu halkalardan biri koparsa bütün sistem bundan maalesef etkilenecektir. Bu sebepten dolayı her organımız bizim için çok değerlidir. Bu yazımızda sizlere çok çok önemli işlevleri olan böbreğin çalışma sisteminden bahsedeceğiz. Neden çok önemli ? Çünkü böbrek kendini yenilemeyen tek organdır. Böbreklerimizi kaybedersek günümüz teknolojisine göre sadece böbrek nakli ile böbrek ihtiyacı karşılanmaktadır.

Böbreğin çalışma sistemi

Böbrek atardamarı tarafından süzülmesi için ürik asit, atık maddeler ve üre böbreğe getirilir. Bu kan ilk etapta böbreğin en dış bölgesinde yer alan nefronlar sayesinde süzülme işlemine alınır. Daha sonra basınçla birlikte bowman kapsülüne geçiş yapar ve bu noktada kanda bulunan tuz, glikoz, üre, ürik asit gibi zararlı maddeler bowman kapsülünde kalır. Buraya kadar ki işleme süzülme adı verilir. Süzülme den hemen sonraki işleme de geri emilim adı verilir. Geri emilim işlemini de kısaca şöyle özetleyebiliriz. Kandan süzülen bir çok madensel tuz ve glikoz bulunmaktadır. Bu maddeler toplama kanalcıkları kılcalları tarafından emilerek tekrardan kana karıştırılır. Bu işlemede geri emilim adı verilir. Geri emilim sayesinde vücuda faydalı maddelerle zararlı maddeler birbirinden ayrılır. Daha sonra böbreğin iç kısmında bulunan havuzcuğa, toplama kanalları tarafından bu sıvı getirilir. Bu sıvı da, içerisinde mineraller, atık maddeler, su, ürik asit ve üre barındıran idrardır. Bu idrarda şeker yani glikoz bulunmaz. Eğer varsa şeker hastalığının habercisi olmaktadır. Daha sonra idrar böbreklerden anüs ile dışarı atılır. Süzülen kan ise böbrek toplardamarı tarafından götürülür.

Bize Sorun!

Böbreğin Çalışma Sistemi konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek Rahatsızlığı Belirtileri

Böbreklerimiz vücudumuzdaki en önemli filtre sistemine sahip organımızdır. Sindirim sistemi sonunda oluşan üre ve benzeri kirlerin temizleyerek kana karışmasını engeller....

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi