Böbreğe Kateter Takılması

Böbreğe Kateter Takılması, hastanın idrarını tam olarak boşaltamadığı durumlarda, doktorların müdahalesi ile sağlanan bir yöntemdir. Bunun sayesinde mesanede oluşan rahatsızlıklar, idrarın rahatça akması, idrar takibinin yapılması ve enfeksiyon problemleri yaşayanların rahatlaması bakımından doktorun sunduğu bir yöntem çeşididir. Geçici ve kalıcı olarak iki farklı tipte gözlemlenen bir müdahale çeşididir.

Geçici olan kateter tedavisi, bir defaya mahsus olarak uygulanır. 5-10 dakika içerisinde tamamlanır ve idrarların daha rahat bir şekilde akması ve örnekler alınması konusunda yardımcı bir yöntemdir. Kalıcı olan katater şekli ise belirli bir süre kadar mesanede kalır. Darlık, prostat veya yoğun bakımda olan hastaların idrar takibini sağlamak amacıyla doktorlar tarafından sağlanmaktadır. Böbreğe Kateter Takılması alanında iki farklı çeşit olarak gözümüze çarpmaktadır. Yaş aralığına göre de katater uzunlukları değişim göstermektedir;

  • Yeni doğan çocuklar ve 1-3 yaş arası için 6-8 FR arası takılır.
  • 4-10 yaş arası çocuklar için 8-10 FR arasıdır.
  • 12-16 yaş arası çocuklarda 10-12 FR arasıdır.
  • Yetişkin kadınlarda 14-16 FR arasıdır.
  • Yetişkin erkeklerde ise 16-18 FR arasında katater kullanılmaktadır.

Bu tedavi yöntemine başlanmadan evvel bazı önlemler alınması gerekmektedir. Özellikle hijyen bu hususta oldukça önemlidir. Tekrar enfeksiyon kapmaması ve kanalların tıkanmaması bakımından kataterlerin temizliği sağlanmalıdır. Daha sonrasında hemşire kontrolü altında tutulur ve doktora raporlar sunulur. Bu sayede geçici veya kalıcı bir yöntem olarak Böbreğe Kateter Takılması hizmeti sağlanır.

Böbreğe Kateter Takılması Video

Bize Sorun!

Böbreğe Kateter Takılması konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

3 Comments

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek İflası

Böbrek İflası rahatsızlığı, aslen artık çok fazla görülen bir rahatsızlık tanısı olarak hayatımızda yer almaktadır. Genel olarak vücutta yer alan...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi