Bira Böbrek Taşına İyi Gelir mi?

Bazı böbrek taşı rahatsızlığı yaşayan hastalar, bira içmenin böbrek taşıdığını önlediği hatta böbrek taşı düşürdüğüne inanmaktadır.  Tıp dünyasında yapılan çalışmalar henüz bu bilgiyi doğrulamamaktadır. Dolayısıyla bu iddialar bilimsel değil halk arasında ağızdan ağza dolaşan iddialardır.

Mesanede ve böbreklerde oluşan taşların genetik, beslenme alışkanlıkları ve coğrafi özelliklerde meydana geldiğini söyleyebiliriz. Ülkemizde en çok böbrek taşı görülen bölge Ege Bölgesi ve Doğu Anadolu bölgesidir.

Sürekli taş düşüren hastalar kendilerine çok dikkat etmeli ve sık sık takibe alınması gerekmektedir. Eğer ki cerrahi müdahale ile taş oluşumu engellenecekse derhal gerekli tüm işlemler başlatılmalıdır.

Taş oluşumunu engellemek için sürekli su içilmelidir. Diğer yazılarımızda belirttiğimiz gibi dünde en az 2,5-3 litre su tüketilmelidir. Bira ve benzeri alkoller böbrek taşı düşürmediği gibi zamanla böbreklerde kalıcı hasar bırakmaktadır. Bu iddialar bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Bize Sorun!

Bira Böbrek Taşına İyi Gelir mi? konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Prostat Böbrekleri Etkiler mi ?

Genellikle erkeklerde 40'lı yaşlardan sonra büyümeye başlayan prostat, erken teşhis veya bilindiği halde tedavi edilmediği takdirde böbrek yetmezliği dahil bir...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi