Bebeklerde UPJ Darlığı Ameliyatı

18 aylık ve daha küçük bebeklerde UPJ‘deki idrar geçişi probleminin geçici olabileceği gibi ayrıca kendiliğinden de düzelebileceği mutlaka unutulmamalıdır. Fakat upj darlığı durumlarında böbreğe verdiği zarar, 18 aylıktan daha ufak olan bebeklerde bile cerrahi yöntemler kaçınılmaz olabiliyor.

Bazı çcocuklarda yada bebeklerde ilk etapta tespit edilen şiddetli UPJ darlığına rağmen, aylar içinde hızla düzelebilmektedir. Bunun yanı sıra kendiliğinden düzelebildiği gibi iyileşme katedemeyen ve hatta daha da kötüleşebilmektedir. Bu sebepten dolayı ebeveynler bebeklerini/çocuklarını sürekli doktor takibine almaları gerekmektedir. Bu takip genellikle ultrasonografi ile böbrek pelvisindeki yani hidronefroz derecesinin ölçümü şeklindedir.

Upj darlığı kesin tanısı konulmuş ve zamanla iyileşme ihtimalinin olmadığı bebeklerde cerrahi tedavi gereklidir.

Bilinen klasik upj darlığı ameliyatı açık cerrahi ile dar olan UPJ bölümün içinden çıkartılarak böbrek havuzu (üreterin pelvise) yendiden ağızlaştırılmasıdır. Böbrek çıkışında çapraz damara bağlı UPJ darlığı ve bu darlığın açık cerrahi tedavisinde çıkartılması ve böbrek havuzu ile üreterin tekrardan karşılıklı ağızlaştırılmasıdır.

Bize Sorun!

Bebeklerde UPJ Darlığı Ameliyatı konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

3 Comments

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
UPJ Darlığı Ameliyatı Laparoskopik Pyeloplasti

Açık pyeloplasti ameliyatları diğer böbrek ameliyatlarındaki gibi kaburga altından sağda veya solda olmak üzere diğer kapalı ameliyatlara göre daha büyük...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi