Bebeklerde Böbrek Büyümesi

Böbreklerin asıl amacı, kanda ki atık maddeleri üreye çevirmek ve vücuttan atmaktır. Günümüzde her 500 kişiden birinde böbrek rahatsızlıkları söz konusudur. Bebeklerde Böbrek Büyümesi ise, idrar taşıyan oluşumların büyümesiyle gözlemlenmektedir. Bu gibi durumlar genel olarak anne karnındayken kendisini ortaya çıkartmaktadır. Tıp dilinde “Hidronefroz” ismi verilmektedir.

Böbrek tıkanıklığı gözlemlendiği zaman, bebeklerin idrarı geriye doğru basınç oluşturur. Bu gibi basınçlar sebebiyle böbrek yapısı incelir ve daha sonrasında büyümeler ortaya çıkar. Böbrek işlevselliğini tamamen kaybetmeden cerrahi müdahaleler yapılması gerekmektedir. Bebeklerde Böbrek Büyümesi rahatsızlıkları ciddiye alınması gereken bir durumdur. İki farklı böbrek yapısı olduğundan dolayı işlevsellik kendi alanında ikiye bölünmektedir. Yani %50 – %50 olarak çalışan böbrekler, herhangi bir sıkıntı olduğu vakit 6 ayda bir doktor tarafından gözetim altında tutulması gerekmektedir. Enfeksiyon oluşumunda böbreğin işlevselliğini kaybetmesi gibi rahatsızlıklar çok sık söz konusu olmaktadır. Bu yüzden idrarın tam olarak boşaltılabilmesi ve böbrek büyümesi gibi rahatsızlıklar bakımından önlem alınması oldukça değerlidir.

Düşük dozda kullanılan antibiyotik sayesinde enfeksiyonlar tamamen engellenebilir. Bebeklerde Böbrek Büyümesini önlemek açısından doktorlar genel olarak antibiyotik tedavisine başvurmaktadır. Böbrekte oluşan enfeksiyonlar böylelikle tamamen engellenir, zedelenmemesi bakımından da bazı önlemler alınmış olunur. Bu yöntemleri denemek ve kalıcı sonuçlar alabilmek aslen oldukça önemli bir faktör olarak göze çarpmaktadır. Eğer bu denli bir sıkıntı söz konusu ise hemen bir doktor gözetimi altında olmak gerekmektedir.

Bize Sorun!

Bebeklerde Böbrek Büyümesi konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

1 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Akut Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Böbreklerin aniden ve hiçbir belirti ortaya çıkmadan işlevselliğini kaybetmesine Akut Böbrek Yetmezliği Tedavisi ismi verilmektedir. Glomerüler filtrasyon hızında gelişen bu...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi