Antibiyotik Kullanmanın Zararları

Günümüzde insanların kafalarına göre antibiyotik kullanmaları, hem vücuda bir fayda sağlamadıkları gibi ileride böbrek veya karaciğer yetmezliğine hatta obeziteye yol açabiliyor.

Avrupa’da antibiyotik kullanımı sıralamasında Türkiye maalesef listenin en başında. Ülkemizde ki toplam ilaç harcamalarının %35’i antibiyotiklerdir. Bunun nedeni ise insanların bilinçsizce antibiyotik kullanmaları ve bu konuda yeterince bilgi sahibi olmamasından kaynaklıdır. Antibiyotik kullanımı hekim önerisi doğrultusunda olmalıdır. Aksi takdirde bilinçsizce kullanılan antibiyotikler hastayı tedavi etmediği gibi ileride kalıcı ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya bırakmaktadır.

Bilinçsizce kullanılan antibiyotiğin yol açtığı sorunlar;

Alerjik reaksiyonlar: Sadece hafif bir kaşıntı veya deride döküntü olabileceği gibi ölümle de sonuçlandığı görülmektedir.

Karaciğer fonksiyonlarında bozulma: Karaciğerde metobolize olacak bir antibiyotik kullanımından karaciğer hastaları tehlike arz etmektedir.

Böbrek yetmezliği: Akut böbrek yetmezliğinin %5’i yanlış kullanılan ilaçlar nedeniyle olmaktadır.

Kanlı ishal: Bağırsaklarda 400 den fazla iyi huylu bakteri bulunmaktadır. Antibiyotik kullanımı bu faydalı bakterileri öldürdüğü gibi dizanteriyi taklit eden kanlı ishal gelişebiliyor.

Obetize: Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, özellikle bebeklik ve çocukluk dönemlerde aşırı antibiyotik kullananlarda obezite görülmektedir.

Bağırsak sistemine zarar verebiliyor: Gelişigüzel antibiyotik kullanan kişilerde bulantı, kusma ve karın ağrısı gibi belirtiler görülebiliyor.

Antibiyotik Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
  • Doktorunuz önermediği taktirde kesinlikle kullanmayın. Grib, soğuk algınlığı vb. gibi hastalıklarda, antibiyotik tedavi edici özelliği taşımıyor.
  • Doktorunuzun size verdiği dozu kulanın. Kendinizi iyi hissedip yarıda kesmeyin ne de hastalığınızın geçmediğini düşünüp fazlasını içmeyin.
  • Çevrenizde aynı hastalık belirtisi gördüğünüz kişilerin kullandığı ilaçları içmeyin.

Dilerseniz bir önceki yazımız olan “Böbrek Ağrısı Nedenleri” başlıklı makalemizi okumanızı öneririz.

Bize Sorun!

Antibiyotik Kullanmanın Zararları konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

1 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek Ağrısı Nedenleri

Metropoller de ki hızlı ve düzensiz yaşam, yoğun iş temposu veya bilinçsizce yapılan spor türlerinde vücudumuzda önemiz ağrıları çoğu zaman görmezden...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi