Anne Karnında Bebeğin Böbrek Büyümesi

Son dönemlerde anne adayları, Anne Karnında Bebeğin Böbrek Büyümesi tarzında ki soruları sıklıkla araştırır duruma geldiler. Çünkü anne karnında bazı bebeklerde görülen bir rahatsızlık olarak göze çarpmaktadır. Fakat şöyle bir ihtimal var, %50 oranında doğumdan sonra bu böbrek büyümesi rahatsızlığı ortadan kalkabiliyor.

Anne karnında bebeklerin organ gelişimleri beşinci hafta itibariyle başlamaktadır. Özellikle böbrek gelişimi düşünüldüğü zaman, 5 veya 6. Haftadan itibaren gözlemlenen gelişimler nedeniyle anne adayları “Anne Karnında Bebeğin Böbrek Büyümesi” tarzında ki sorunlar ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Peki, böbrek neden büyür? En temel soruları ele alarak sizler için yanıtlıyoruz!

Büyük bir oranda geçici olan bu rahatsızlık, kalıcı faktörler söz konusu olduğu zaman ise hemen bir hekimin müdahalesi ile düzeltilebilmektedir. Doğuştan gelen bu bozuklukların sebepleri ise şu şekilde gözlemlenmektedir;

  • Böbreğin üst idrar yolu ile birleştiği alanda bir darlık oluşması. Darlık konusunda daha fazla bilgi için Bebeklerde UPJ Darlığı Ameliyatı konusunu inceleyiniz.
  • İdrar yolunun mesaneye dahil olduğu kısımda oluşan darlık problemleri.
  • Erkek bebeklerde yer alan alt idrar yolunda, idrarın dışarı akmasına engel olan bir iltihap veya benzeri tıkanıklıklar.
  • Bebeklerde önleyici savunma oluşamadığı dönemlerde idrarın tekrar böbreklere kaçması tarzında ki sorunlar.

Sebebiyle Anne Karnında Bebeğin Böbrek Büyümesi meydana gelmektedir. Mutlaka önlem alınmalı ve ultrason cihazıyla her ay periyotlarında bebeğin durumu gözlemlenmelidir. Eğer cerrahi müdahale gerekiyorsa erken doğum yapılabilir ve ilk ameliyat hekimler tarafından gerçekleşir.

Bize Sorun!

Anne Karnında Bebeğin Böbrek Büyümesi konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

2 Comments

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek Taşı Tansiyon Yapar mı?

Günümüzün en sık sorulan sorularından bir tanesi de “Böbrek Taşı Tansiyon Yapar mı?” oluyor. Evet, maalesef ki böbrek taşı, tansiyonu...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi