Akut Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Böbreklerin aniden ve hiçbir belirti ortaya çıkmadan işlevselliğini kaybetmesine Akut Böbrek Yetmezliği Tedavisi ismi verilmektedir. Glomerüler filtrasyon hızında gelişen bu azalma ile beraber toksinler vücutta birikir. Bu nedenle böbrekler iflas eder ve hastalık belirtisi kendisini tam manasıyla ortaya çıkartır.

Bu tip sıkıntılarda ilk olarak idrarın miktarında değişimler gözlenmektedir. İdrar miktarında oluşan azalmalar, Akut Böbrek Yetmezliği Tedavisini tam olarak belirginleştirmese de, kısmen rahatsızlıklar yaşamanıza neden olmaktadır. Bu tip bir rahatsızlık söz konusu olduğu zaman hemen doktora görünmek gereklidir. Doktor bir ihtimal diyaliz tedavisini uygun görebilir. Son yıllarda özellikle artış gösteren böbrek hastalıkları, sonucu ölüme kadar dayanan ve ciddiye alınması gereken bir temel süreçten geçmektedir.

Genel olarak Akut Böbrek Yetmezliği Tedavisine başlanmadan evvel, bu rahatsızlığı ortaya çıkartan faktörler şunlardır;

Akdeniz anemisi hastalığı
İdrar yolu enfeksiyonları
Böbrek kistleri
Böbrek iltihabı
Böbrekte oluşan taşlar

Gibi bir hastalık yaşadıysanız ve şuan Akut Böbrek Yetmezliği Tedavisi için şüphe duyuyorsanız hemen bir doktor kontrolü altına girmenizi öneriyoruz. Aksi halde hiç beklenmedik rahatsızlıklardan dolayı ciddi sıkıntılar yaşama durumu söz konusu olabilir. Yorgunluk, halsizlik, iştah kaybı, mide bulantısı veya kusma, göğüs ağrıları, nefes daralması, ruhsal problemler veya koma gibi sıkıntılar da gözlemlenmektedir. Acilen müdahale edilmesi gereken bir rahatsızlık olmasının yanı sıra, aksatılması durumunda ise sonucu ölüme kadar dayanabilir.

Bize Sorun!

Akut Böbrek Yetmezliği Tedavisi konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek Nakli İçin Gerekli Şartlar

Böbrek nakli ameliyatını herkes olabilir. Sadece ameliyatın ağırlığını kaldıramayacak kadar kalp rahatsızlığı olanlar için böbrek nakli yapılmamaktadır. Hasta hepatit, enfeksiyon...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi