Ağrı Kesiciler Böbreklere Zarar Verir Mi?

Sürekli ağrı kesici kullanmak zorunda kalan hastalar, günde en fazla 3 taneye kadar “parasetamol”içermeyen ilaçlar kullanabilir. Fakat etkisi kuvvetli olan ilaçların böbreklere çok zarar verdiği  kanıtlanmıştır.

Genellikle halk arasında en çok sorulan soru “kullandığım ilaçlar böbreklere zarar veriyor mu?” ‘dur. Bilinçsizce kullanılan ilaçlar böbreklere ciddi şekilde zarar veriyor. Bazı ilaçlar böbreklere giren damarları etkilediği gibi bazıları da idrar yollarını tıkayabiliyor. Böbrekleri çok hassas olan kişiler yani başka bir deyişle yaşlılar, diyabet hastaları ve böbrek hastalığı geçirmiş olanlar ağrı kesici kullanırken çok dikkatli olmalıdırlar.

Böbreklerin diğer bir düşmanı da antibiyotiklerdir. Bilinçsizce kullanılan antibiyotikler böbreklere ciddi anlamda zarar vermektedir. Antibiyotik kullanımının peşine gereksiz radyolojik incelemeleri gelmektedir. Özellikle damardan verilen ilaçla çekilen filmlerin böbreklere zarar verdiği bilinmektedir.

Kaynaklar

Bir önceki yazımız olan “Böbrek Taşını Engellemenin Bitkisel Çözümü” başlıklı makalemizi okumanızı öneririz.

Bize Sorun!

Ağrı Kesiciler Böbreklere Zarar Verir Mi? konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek Taşını Engellemenin Bitkisel Çözümü

Ülkemizde ki böbrek problemlerinin en yaygını olan böbrek taşı hastalığıdır.  Böbrekleriniz de taş oluşumu riskini azaltmanız için en önemli çözüm bol...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi