Açık Böbrek Taşı Ameliyatı

Böbrek rahatsızlıkları, genel olarak erkeklerde, kadınlara nazaran daha sık görülen bir rahatsızlık türüdür. Bu sebeple kesinlikle aksatılmaması gereken bir durum olarak görülmektedir. Herhangi bir yaş kriteri yoktur, ergenlik döneminden itibaren, yetişkin ve ileri yaş seviyelerinde ki hastaların çok sık karşılaştığı bir problem olarak göze çarpar. İlerleyen böbrek rahatsızlıkları sebebiyle Açık Böbrek Taşı Ameliyatı ve kapalı böbrek taşı ameliyatı olarak iki farklı türden cerrahi müdahale yapılabilir.

Aslen Açık Böbrek Taşı Ameliyatı, teknolojinin geride kaldığı dönemlerde tercih edilirdi. Artık tıp ve teknoloji aynı düzlemde ilerleyiş kaydettiğinden dolayı, bu tip rahatsızlıklar için açık olan ameliyat türü tercih edilmiyor. Genel anestezi sayesinde kesi yapılıyor ve daha sonrasında böbrek taşları çıkartılıyor. Daha sonrasında açılmış olan kesi dikilir ve ameliyat tamamlanmış olur. İlk zamanlar ciddi anlamda ağrı ve sızı durumlarını yaşamak muhtemeldir. Tabii ki zamanla bu ağrı durumları kendisini ortadan kaldırıyor. Fakat artık ilerleyen teknoloji nedeniyle tıp dünyasında Açık Böbrek Taşı Ameliyatı tercih edilmemektedir.

Vücudunuzun durumuna göre doktorlar son teşhisi koyar ve Açık Böbrek Taşı Ameliyatı veya kapalı ameliyat olarak iki farklı türden değerlendirme ortamı kurar. Bu sayede ameliyat başarılı bir cerrahi müdahale ile beraber tamamlanır ve hastanın son durumu kontrol edilir. Çok sık tercih edilen bu ameliyat türleri, böbrek ağrınızın kalıcı olarak ortadan kalkması bakımından önemlidir.

Bize Sorun!

Açık Böbrek Taşı Ameliyatı konumuz ile ilgili soru veya sorularınız varsa cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyen değerli kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan soruları editörlerimiz günlük olarak cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek Taşı Kalça Ağrısı Yapar mı?

Böbrek kanalında oluşan sert minerallere böbrek taşı adı verilmektedir. Böbrek taşı rahatsızlığı sebebiyle kitlelerin büyük bir bölümü “sırt ağrıları yaşıyorum...

Kapat
üroloji hastalıkları | upj darlığı | Böbrek Taşı Belirtileri | lezyon nedir | böbrek büyümesi